Všetko o elektrických autách
All4car

Elektrický šmykový nakladač vyrábaný na Slovensku

 

 

Firma Kovaco vyváža jedinečné elektrické stroje aj do zahraničia.

 

 

Sídlo spoločnosti Kovaco je vo Veľkej Lehote a má už svoju dlhoročnú tradíciu vo výrobe prídavných zariadení a zváracích polohovadiel.

 

 

Elektrický šmykom riadený nakladač

Firma Kovaco prišla už v roku 2014 s nápadom skonštruovať plne elektrický šmykom riadený nakladač. Cieľom konštruktérov bolo zhotoviť stroj, ktorý bude lepší ako jeho dieselový predchodcovia. Napokon sa to podarilo a prvýkrát predstavili v roku 2018 plne elektrický nakladač Kovaco Elise 900. Spoločnosť Kovaco vyváža tento jedinečný produkt aj do krajín mimo Európskej únie.

 

 

Tri elektromotory? Prečo nie!

Šmykom riadený nakladač Kovaco Elise 900 je stroj, ktorý je mimoriadne obratný. Každý pohyb, ktorý stroj spraví je vykonaný šmykom. Obsahuje tri elektromotory s rozsahom do 10 kW, ktoré poháňa 24 kW batéria alebo vo výkonnejšej verzii 40 kW batéria. Dva elektromotory sú využívané na pojazd – pravá a ľavá strana. Tretí elektromotor je zvlášť na hydrauliku. Pri najväčšom nasadení dáva každý motor po 30 kW. Firma Kovaco uvádza, že Elise 900 vydrží o takmer 200 motohodín viac ako klasický dieselový stroj. V prípade, že nastane porucha v stroji, stroj dokáže upozorniť na túto poruchu a vďaka modernému riešeniu upozorní výrobcu na diaľku.

 

 

„Je vhodným pomocníkom pri nakladaní, hrnutí či premiestňovaní hornín tried 1 až 4, to všetko pomocou základnej lopaty. Špecificky určené prídavné zariadenia zasa umožňujú jeho využitie aj pri ťažení hornín, kopaní úzkych rýh alebo vŕtaní jám v horninách 1. a 2. triedy. Stroj je vybavený ťažnými okami, vďaka ktorým sa príležitostne uplatňuje aj ako ťahač bremien,“ uvádza Kovaco.

 

 

 

 

Kovaco Elise 900 má batériu, ktorá sa dobije približne za 5 hodín. Samotná batéria je ťažká, váži okolo 850 kg. Batéria sa nachádza medzi kolesami čo dodáva stroju vylepšené ťažisko a stroj tak prekonáva oveľa väčšie uhly náklonu. Zvýšená stabilita pomáha pri náročných prácach aby sa stroj neprevrátil.

 

 

Diaľkové ovládanie

Šmykom riadený nakladač Kovaco Elise 900 je možné ovládať aj na diaľku. Riadenie je podobné ako pri drone. Stroj má núdzové diaľkové ovládanie a profi diaľkové ovládanie. Núdzové diaľkové sa používa prostredníctvom mobilného telefonu. Keď ste mimo vozidla dokážete posunúť stroj kam treba pomocou telefónu. Profi diaľkové ovládanie si zavesíte na krk a ovládate stroj. Celý stroj je založený na CAN Bus systéme a funguje na Bluetooth.

 

 

„Sociálny podnik Služby Kalná sa rozhodol pre stroj Elise 900 kvôli tomu, že je ekologický, ekonomický, že má nulové emisie a hlavne kvôli hlučnosti, nakoľko sa na ňom budú vykonávať práce v obci a niekedy aj pod oknami občanov. Pre nás je veľkou výhodou, že tento stroj nepotrebuje špeciálne školenia, ale podľa toho, čo deklaruje výrobca, by som to zvládla aj ja,“ hovorí pani Ivana Tóthová, sociálny podnik Služby Kalná.

 

 

 

Foto: kovacocompany.sk

 

 

Výhoda je jeho multifunkčnosť

Stroj obsahuje 38 druhov prídavných zariadení. Kovaco Elise 900 je využiteľný pri úprave terénu, pri stavebných prácach, pri letnej či zimnej údržbe ciest, v poľnohospodárskej a lesnej technike.

 

 

Šmykom riadený nakladač Kovaco Elise 900 je unikátny svojím výkonom a vlastnosťami. Určite o ňom budeme ešte počuť.

 

 

Svet bez spaľovacieho motora. Je to možné?

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?