Všetko o elektrických autách
All4car

Elektrickú kolobežku si môžete požičať už aj v Bratislave

 

Cieľom kolobežkového sharingu je poskytnúť nový spôsob prepravy – alternatívny, slobodný a pohodlný.

 

 

Požičiavanie, zdieľanie alebo sharovanie prepravných prostriedkov funguje aj na Slovensku. Môžete si požičať elektromobil, bicykel a v hlavnom meste aj elektrickú kolobežku. Zdieľané kolobežky poskytuje firma Mint.

 

 

Potrebujete aplikáciu

Bez registrácie v aplikácii sa ku kolobežke nedostanete. Registrácia je podľa užívateľov jednoduchá, treba pri nej opísať aj číslo vašej bankomatovej karty, pretože po skončení jazdy sa z nej automaticky stiahne poplatok za požičanie. Voľné kolobežky vám ukáže mapa v aplikácii. Po zosnímaní QR kódu na kolobežke nastane spojenie a odblokovanie kolobežky. Môžete jazdiť. Na riadidlách si viete pozrieť kapacitu nabitia (vybitia) kolobežky, čo je veľmi dôležité. V rámci podmienok súhlasíte s tým, že kolobežku nenecháte vybiť pod 20 % kapacity batérie. Ak to nedodržíte, môže vám Mint naúčtovať pokutu 20 €.

 

 

 

 

Treba dodržiavať pravidlá

Aplikácia vám ukazuje povolené zóny na jazdu, ktoré sú len v centre mesta. Ak prejdete mimo povolenej zóny, aplikácia vám zašle notifikáciu, informuje o vstupe mimo povolenú zónu a elektrická časť kolobežky sa vypne. Iste, môžete ju tlačiť, ale význam to nemá. Aj pri parkovaní treba dodržať pravidlo – parkovať bezpečne, tak, aby zaparkovaná kolobežka neobmedzovala chodcov. Odporúča sa využiť stojany na bicykle. Jazdu po zaparkovaní ukončíte klikom v aplikácii. Následne sa stiahne suma za požičanie a kolobežka je voľná pre ostatných.

 

 

Nápad ukradnúť kolobežku sa zrodil viackrát

Za prvý týždeň fungovania bolo do terénu nasadených 50 kolobežiek. Zistenie, že zvyšné kolobežky sa jednoducho stratili, nebolo pre spoločnosť Mint vôbec príjemné. Keďže má kolobežka v sebe GPS, je ľahké ju vypátrať a všetky ukradnuté kolobežky sa vrátili do obehu. Niektorí zlodeji boli usvedčení kamerami, viacerých rieši priamo polícia.

 

 

Koľko to stojí?

Za polhodinovú jazdu zaplatíte 4,50 €, nakoľko minúta jazdy stojí 0,15 €. Treba ale rátať s nástupným poplatkom, ktorý je jedno euro a s prípadnou prestávkou, počas ktorej si kolobežku zablokujete na nejaký čas, po ktorom ju chcete opätovne použiť (napríklad prerušíte jazdu nákupom). Maximálna dĺžka prenájmu je 23 hodín a 59 minút. Po tomto čase sa kolobežka považuje za ukradnutú a pokuta za ukradnutie činí 900 €.

 

 

 

 

Hoci o projekte všade píšu ako o prvom, ktorý zdieľanie elektrických kolobežiek na Slovensku umožňuje, my sme v našich článkoch už spomínali, že elektrickú kolobežku si môžete požičať aj na Liptove – tu ju však treba vrátiť na miesto požičania, a nie je možné odparkovať ju hocikde, nakoľko by často ostala v lese :). Takže sharing kolobežiek Mint je v Bratislave v tomto skutočne prvý. Spokojnosť s ním či jeho prínos sa však bude dať zhodnotiť až časom.

 

 

Zdroj foto v článku: www.mint.sc

 

 

 

Aké pravidlá platia pri jazde na elektrickej kolobežke?

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?