Všetko o elektrických autách
All4car

Dodávky na elektrinu - elektrické dodávky

 

Ak sa povie vozidlo na elektrický pohon, tak si najčastejšie predstavíme osobný automobil. Popri klasických elektromobiloch si však čoraz väčšie zastúpenie v cestnej doprave získavajú aj dodávky na elektrinu. Dodávky podobne ako osobné elektromobily disponujú pomerné silnými elektromotormi a vysokokapacitnými akumulátormi. Taktiež záujmu moderným a funkčným dizajnom, lacnejšou prevádzkou či nižšími nákladmi na servis. Nemožno zabudnúť ani na ekologický aspekt. Elektrické vozidla, teda aj dodávky sa môžu pochváliť aj bleskurýchlou akceleráciou. Elektromobily majú totiž krútiaci moment už takmer od nulových otáčok, čo znamená veľmi rýchly rozjazd. Navyše elektromotory sú výrazne tichšie, ako tie spaľovacie, takže jazda v elektro dodávke je naozaj veľmi ticha. Medzi nevýhody elektrických dodávok patria vyššia nadobúdacia cena a menší dojazd, ktorý je priamo úmerný veľkosti batérie.

 

 

Využitie elektrických dodávok

Rovnako ako pri klasických dodávkach so spaľovacím motorom, tak aj tie elektrické plnia predovšetkým úžitkovú funkciu. Na rôzne podnikateľské účely ich využívajú menšie či väčšie firmy. Veľkým odberateľom týchto vozidiel sú napríklad pošty či kuriérske spoločnosti. Elektrické dodavky v reálnej prevádzke využívajú napríklad pošty v Nemecku, Rakúsku či v Taliansku. Poďme si predstaviť tie najzaujímavejšie elektrické dodávky na trhu.  

 

 

Nissan

Najpredávanejšou dodávkou na elektrický pohon v Európe je  model e-NV200 od japonskej spoločnosti Nissan. Ide o priameho pokračovateľa modelového radu NV200, ktorý sa prezentuje klasickým dizajnom. Nespornou výhodou tohto modelu je to, že sa vyrába vo viacerých zákazníckych prevedeniach. Môže byť napríklad praktickým 7-miestným dopravným prostriedkom, ale takisto aj dvojmiestnym s veľkým nákladným priestorom. Samotná automobilka vo svojej správe uvádza, že najväčšími odberateľmi sú pošty, konkrétne rakúska 300 ks a talianska 70 ks. Na Slovensku sa cena tejto elektro dodávky pohybuje nad hranicou 30-tisíc eur. Okrem vyššej ceny je hlavným hendikepom tohto vozidla jeho dojazd. Pri 24kWh baterii  sa pohybuje na úrovni 150 až 170 km. Dobrou správou však je, že v decembri tohto roka by sa na japonský trh mali dostať vynovené dodávky s novou 40kWh batériou a sľubovaným dojazdom až 280 km.    

  

 

Renault

V porovnaní s Nissan e-N200 vychádza v niektorých ohľadoch lepšie dodávka Renault Kangoo ZE. Tento model priniesol v poslednom období štyri nové vylepšenia. Tým najdôležitejším je 33kWh batérie s dojazdom 270 km /reálny dojazd – v lete 200 km a v zime 135 km/. Ďalšími vylepšeniami sú nové tepelné čerpadlo pre vyhrievanie/chladenie kabíny a elektromotor s výkonom 60 koni /44kW/, ktorý si vyrába francúzska automobilka sama. Nový Renault Kangoo ZE obsahuje aj palubnú nabíjačku, ktorá oproti staršej verzii zdvojnásobila výkon na 7kWh a tak dokáže nabiť batériu už za 6 hodín. Renualt prednedávnom predstavil aj úplné novu veľkú dodávku Master Z.E., taktiež s batériou o výkone 33kWh s dojazdom 200 km, teda v reálnych podmienkach asi 150 km. Vozidlo poháňa elektromotor z úspešného modelu Renault Zoe s výkonom 76 koni /57kW/. Palubná nabíjačka má 6kW.

 

 

Volkswagen a MAN

Dlho očakávanou novinkou je aj elektrická dodávka e-Crafter od nemeckej spoločnosti Volkwagen. Jej oficiálne uvedenie na trh je naozaj len otázkou dní. Dodávka by mala byť vybavená 100kW elektromotorom a 35,8kWh batériou s tým, že dojazd na jedno nabitie je 160 km. Samotná batéria je integrovaná priamo do podvozku tohto vozidla, vďaka čomu sa zväčšil nákladný priestor. Dodávka tak odvezie náklad o hmotnosti až 1 – 1,75 tony /10,7 m3/. Maximálna rýchlosť vozidla je 90 km/h a palubná nabíjačka ma výkon až 7,2kW. Volkswagen e-Crafter je určený predovšetkým pre mestský rozvoz a zákazníkov, ktorí denne najazdia 70 až 100 km. Komerčná dostupnosť tejto dodávky je naplánovaná už v priebehu septembra 2018. Automobilka Volkswagen si prednedávnom zaregistrovala ochranu známku aj na model pod názvom e-Transporter, ktorý by mal byť priamym konkurentom Renaultu Master Z.E.

 

MAN eTGE patrí taktiež do portfólia koncernu Volkswagen, takže táto elektro dodávka disponuje podobnými parametrami ako Volkswagen e-Crafter. Cena tohto modelu začína na sume 69 500€.

 

 

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz už má vo svojej ponuke jeden úspešný model elektro dodávky, je ním Vito. Práve toto vozidlo by sa malo objaviť v niektorých nemeckých mestách s logom Amazonu. Táto spoločnosť plánuje do konca roka zakúpiť pre svoje účely sto týchto dodávok. Mercedes-Benz v priebehu roka 2019 uvedie na trh svoju druhu elektrickú dodávku. Model eSprinter sa bude dodávať s dvoma variantmi batérií /41kWh s dojazdom 115 km a 55kWh s dojazdom 150 km/. Palubná nabíjačka bude mať výkon 7,2 kW a ponúkne nabitie za 6 až 8 hodín. Model Mercedes-Benz eSprinter by mal byť začiatkom systematickej elektrifikácie komerčných vozidiel. Automobilka chce v budúcnosti ponúknuť pri každej novej dodávke aj jednu plne elektromobilnu variantu.  

 

 

Dodávky na elektrický pohon sú vhodné predovšetkým pre tých, ktorí ich chcú využívať viacero rokov. Vyššia nákupná cena týchto vozidiel sa zákazníkovi časom vráti v podobe nízkej spotreby či v malých nákladoch na servis. Ich nevýhodou je síce kratší dojazd a nutnosť nabíjania, ale pri prevádzke v meste či na kratšie vzdialeností sa určite stanú dodávky jazdiace na elektrinu výborným pomocníkom.

 

 

 

 Elektromobil ako úžitkové vozidlo

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?