Všetko o elektrických autách
All4car

Elektromobil ako plnohodnotné úžitkové vozidlo

 

Elektromobil neznamená len osobné vozidlo. Na elektrinu sa oplatí jazdiť aj vtedy, keď vlastníte taxík alebo menšiu dodávku.

 

 

V krajinách, ktoré elektromobilitu nielen výrazne podporujú, ale aj vo veľkom na elektromobiloch jazdia, nie sú výnimkou ani elektrické úžitkové vozidlá. Práve naopak. Stávajú sa čoraz častejšie súčasťou ako premávky, tak aj vozového parku firiem.

 

Zásobovacie autá a doručovateľské dodávky najazdia denne vysoký počet kilometrov a to najmä v mestských podmienkach. Pri klasickom benzínovom automobile sa takéto jazdy prejavia ako častá poruchovosť či opotrebovanie. Keďže tieto autá jazdia pomerne známe trasy pravidelne, nie je vôbec ťažké zistiť si nabíjacie stanice v okolí a naplánovať si rozvoz tovaru tak, aby malo auto čas dobiť sa.

 

 

 

 

Úžitkový elektromobil má navyše v praxi tieto výhody:

 

V prípade bezemisných zón alebo nízskoemisných zón v mestách môžu tieto autá doručovať tovar prakticky bez obmedzenia. Pomerne tichá prevádzka auta nezaťažuje hlukom svoje okolie a preto nie je problém s jazdou v skorých ranných, alebo v neskorých večerných hodinách.

 

Ako všetky elektromobily, aj úžitkové vozidlá nemajú prevodovku a spojku, čiže odpadá servis oboch súčastí a tým sa auto stáva menej problémové a kazové. Navyše je jeho ovládanie jednoduchšie a nezaťažuje šoféra, ktorý počas jazdy rieši hovory, objednávky, doručenie tovaru a nové adresy.

 

Šetria sa aj brzdy, nakoľko v aute funguje rekuperačné brzdenie. Mechanické brzdy sa používajú len pri prudkom brzdení. Ak šetríme brzdy, šetríme aj našu peňaženku, pretože ich oprava a servis stoja nemalé peniaze.

 

Bezemisná a tichá prevádzka umožňuje využívať elektrický pohon aj vo vysokozdvižných vozíkoch, plošinových vozíkoch, pracovných plošinách. Môžu pracovať v uzavretej hale a neznečisťujú ovzdušie pracovníkov, ktorí tu vykonávajú úkony napríklad aj 12 hodín denne.

 

Elektromobily sa uplatňujú aj vo svete taxíkov. Keďže jazdia veľa krátkych trás, v prípade elektrického vozidla sa výhoda opäť ukáže v nízkom opotrebovaní vozidla, ale aj v nízkych nákladoch na prevádzku ako pre majiteľa taxislužby, tak pre koncového zákazníka. Už aj na Slovensku nájdeme taxi služby, ktoré jazdia na elektromobile – Bratislava, Martin. Elektrické autobusy fungujú na rovnakých výhodách ako taxíky, pričom výrazným plusom je najmä nízka emisná záťaž pre okolie. Takéto autobusy využíva napríklad aj Bratislavská MHD.

 

Pri úžitkových vozidlách ako sú autobusy, taxíky a tiež dodávky, ktoré doručujú tovar či poštu je nutné trošku viac logisticky a organizačne myslieť. Treba si trasy plánovať a myslieť aj na dojazd, či dobíjanie elektromobilu. No dá sa to a nakoľko sa neustále trh rozrastá o nové modely so stále vyšším a vyšším dojazdom, môžeme čakať, že aj medzi úžitkovými vozidlami nastane boom a benzínové vozidlá budú časom na ústupe.

 

 

Zdroj foto v článku: www.pcrevue.sk, ROČENKA ELEKTROMOBILITY 2019

 

 

 

A čo tak elektrický autobus, čítali ste už?

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?