Všetko o elektrických autách
All4car

Cyklisti to na cestách nemajú jednoduché. Vodiči sú však na tom rovnako

 

Spolužitie cyklistov a vodičov na ceste je komplikované a vyžaduje viac ohľaduplnosti.

 

 

Spoločnosť Continental Barum s.r.o. si zadala vypracovanie prieskumu, ktorého výsledky sú zaujímavé aj pre všetkých čitateľov a fanúšikov našej stránky. Týkajú sa spolužitia a vzťahov medzi cyklistami a vodičmi na našich cestách.

 

 

 

 

97 % vníma napätie

Až 97 % respondentov* vníma napätie medzi vodičmi a cyklistami. Dve tretiny dokonca zažili za posledný rok situáciu, kedy vodič obmedzil, či ohrozil cyklistu a naopak. Keďže na Slovensku zažíva cyklistika boom a športu sa venuje stále viac ľudí, niet sa čomu diviť, že aj na cestách je napätie medzi cyklistami a vodičmi silnejšie. Cyklistom chýbajú cyklotrasy, respektíve dostatočný priestor na ceste pre ich jazdu, vodiči by zase ocenili vyššiu ohľaduplnosť cyklistov a predvídanie situácie.

 

 

Predbiehanie

Predbiehanie spôsobuje často dopravné nehody, ale i kolízie. Nehovoríme pritom len o predbiehaní v rámci motorových vozidiel, kritické je najmä predbiehanie cyklistu vozidlom. Aby sa zachovala bezpečnosť, je treba myslieť na to, že:

 

  • cyklistu je vhodné predbiehať v správnom úseku, kde je dobrá viditeľnosť a predbiehaním nemôžeme ohroziť seba, ani nikoho v protismere. Dostatočný bočný odstup pri predbiehaní by mal byť aspoň 1,5 metra. Vyhnúť sa predbiehaniu v kritických úsekoch alebo v zákrute môže často zachrániť život.
  • v križovatke môže doprava naraz odbočovať aj cyklista aj vodič. Aby sme sa vyhli zrážke alebo zraneniu, nechajme cyklistu odbočiť prvého (neobiehajme ho pred križovatkou, prípadne mu ponechajme prvenstvo štartu z križovatky). Cyklista však musí myslieť na to, že ukázaním správneho smeru odbočovania uľahčí situáciu nielen sebe, ale aj zvyšným účastníkom premávky.
  • pred priechodom pre chodcov by mal cyklista dať chodcovi prednosť. Ruku na srdce, prax je často iná a často práve chodec čaká než cyklista prejde priechodom, a následne čaká na vozidlo, ktoré mu na priechode zastaví. Vodič by si mal uvedomiť, že ak pred ním ide cyklista uvedomelý a plánuje chodcovi zastaviť, obiehať ho v tomto momente nie je rozumné.

 

 

Vystupovanie z auta

Pri výstupe z auta je vhodné skontrolovať si spätné zrkadlá, prípadne sa obzrieť za seba. Aj obyčajné otvorenie dverí dokáže ohroziť prechádzajúceho cyklistu. Šoféri na pravidlo skontrolovať si priestor pred otvorením myslia možno častejšie než spolujazdci. Ak nám z auta od nedočkavosti vyskakujú deti, aj tie treba upozorniť, že pred tým, než dajú dospelí pokyn, nesmú dvere otvoriť sami.

 

V Holandsku predchádzajú týmto kolíziám trikom s názvom „holandský chvat“. Pri vystupovaní otvára vodič alebo spolujazdec dvere vzdialenejšou rukou. Pohyb totiž núti dotyčného obzrieť sa za seba, pootočiť trup a človek tak získa lepší prehľad o situácii na ceste.

 

 

 

 

Cyklista nie je nesmrteľný

I keď mnohí si to myslia. Detskí, sviatoční, športoví, uvedomelí, s dáždnikom, či s dieťaťom na sedadle, všetci by si mali uvedomiť, že na ceste nie sú sami. Tak, ako má situáciu predvídať vodič auta, musia aj oni. Viac tolerancie, včasné ukázanie zmeny smeru jazdy a reflexné prvky pomôžu každému vodičovi. Veď blikajúce svetielko alebo reflexná páska či vesta stoja naozaj máličko. Byť viditeľní a obozretní je základ. A treba sa zbaviť dogmy, že cyklista na ceste môže všetko, pretože vodič má byť ten, ktorý má na všetko dávať pozor.

 

 

Spolunažívanie oboch účastníkov premávky vie byť často komplikované, ale toleranciou sa dá riešiť. Želáme všetkým vodičom aj cyklistom veľa šťastných kilometrov a ohľaduplné riešenia dopravných situácií.

 

 

*Prieskum bol realizovaný na vzorke 500 respondentov, kde viac než 71 % respondentov patrilo k aktívnym vodičom a zároveň k cyklistom. Prieskum pripravila agentúra STEM/MARK.

 

 

Napätie je často aj na parkovisku - parkovacie miesta pre elektromobily radi využívajú aj autá, ktoré tam nemajú čo robiť. Viac v našom článku:

 

 

Problémy s parkovaním elektromobilov

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?