Všetko o elektrických autách
All4car

C_Two - najrýchlejší elektromobil súčasnosti

 

Jarný ženevský autosalón bol tento rok bohatý na štvorkolesové prekvapenia. Chorvátska automobilka Rimac predstavila svoju novinku v kategórií elektrických superšportov, ktorou je nový model C_Two. Parametrami by mal prekonať aj model Elona Muska a jeho Tesly. V odborných kruhoch sa dokonca hovorí o tom, že Roadster 2.0 od Tesly s podobnými parametrami príde na trh až o tri roky a zrejme by ich nemal ani prekonať. Rimac sa doteraz venovala malosériovej výrobe rýchlych elektromobilov. Už prvý elektromobil chorvátskeho startupu s názvom Concept One vyvolal značný rozruch a nadšenie, keď sa mu podarilo v súboji rýchlosti poraziť Ferrari.

 

 

Rimac elektromobil

 

 

Ak je pre vás Rimac v oblasti automobilov neznámym pojmom, možno vám ho pripomenieme cez osobu Richarda Hammonda, jedného z bývalých moderátorov a hviezd relácie Top Gear. V júni minulého roka počas nakrúcania obdobnej šou The Grand Tour vo Švajčiarsku totiž Hammond havaroval práve v dvojmiliónovom super elektromobile Concept One. Vozidlo sa následne vznietilo a Hammond túto haváriu akoby zázrakom prežil len so zlomenou nohou. Automobilka však na tento incident nezabudla a pre istotu umiestnila do interiéru auta hasiaci prístroj so sarkastickým nápisom „V prípade šprintu do kopca zahaste oheň.“

 

 

Rimac elektromobil zvnútra, interiér elektromobilu Rimac

 

 

Concept Two nazývaný aj C_Two je novšou, výkonnejšou a samozrejme drahšou verziou modelu Concept One. Z nuly na 100 km/h dokáže tento dvojtonový kolos zrýchliť za 1,85 sekundy a maximálna rýchlosť sa zastaví na čísle 415 km/h, čím by sa mal stať aktuálne najrýchlejším sériovo vyrábaným elektromobilom na svete. Nový elektrický superšport má pod kapotou 1914 koní, najvyšší krútiaci moment 2.300 Nm a výkon 1.408 kW. Rimac tvrdí, že batéria C_Two s kapacitou 120 kWh umožní na jeho nabitie dojazd viac ako 640 km čo je momentálne najviac spomedzi súčasných elektricky poháňaných vozidiel. Vozidlo bude možné za 30 minút nabiť na 80 % a to na rýchlonabíjacích staniciach novej generácie. Takýto typ batérie má svoju váhu a preto konštruktéri zvolili uhlíkové, teda karbónové vlákna ako nosný materiál pre celý skelet elektromobilu. Tento materiál bol spolu s keramikou použitý aj pri navrhovaní bŕzd. Na každom zo štyroch kolies je umiestnený elektromotor. Rimac v novom koncepte ponúka aj režim pre inteligentnú trakčnú kontrolu, driftovanie a dokonca sa môže pýšiť autonómnou úrovňou jazdy 4. úrovne, čo z neho robí prvé vozidlo takéhoto typu. Okolie vozidla má pod kontrolou kvalitná výbava v podobe 8 kamier, 6 radarov, 2 lidarových skenerov a 12 ultrazvukových senzorov. Elektromobil disponuje technológiou rozpoznávania tváre, ktorú je možné využiť pri jeho odomykaní či štartovaní a dokonca by mal byť schopný prečítať emócie vodiča a určiť druh jazdy.

 

 

Rimac elektromobil, elektromobil Rimac zozadu

 

 

Zatiaľ nie je známe koľko bude táto novinka z dielne spoločnosti Rimac stáť, ale pravdepodobne sa bude výsledná suma pohybovať v sedemmiestnych číslach. Z predchádzajúcej verzie Concept One sa predalo 8 kusov, pri tejto novinke však spoločnosť očakáva nárast záujmu a preto má podľa predbežných plánov vyrobiť až 150 kusov. Len pre zaujímavosť, model C_Two, ktorý bol vystavený priamo na ženevskom autosalóne si krátko po svojej premiére našiel prvého majiteľa.

 

 

 

Nielen najrýchlejší elektromobil je novinkou na automobilovom trhu. Prečítajte si aj o lietajúcom vozidle Liberty.

 

Liberty - zistite viac

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?