Všetko o elektrických autách
All4car

Budúcnosť invalidných vozíkov podľa Toyoty

 

Asi máloktorý majiteľ Toyoty vie, že táto spoločnosť neinvestuje len do rozvoja automobilov. Nemalé prostriedky a úsilie každý rok venuje aj vylepšovaniu zariadení, ktoré uľahčujú život hendikepovaným ľuďom. Ich výskumný program Mobility Unlimited Challenge pred troma rokmi spustil súťaž, na konci ktorej víťazovi (v roku 2020) odovzdá milión dolárov. Bude to jeden z týchto piatich finalistov.

 

 

Qolo (Quality of Life with Locomotion)

Ide o koncept, s ktorým prišiel univerzitný tím z Japonska. Projekt Qolo kombinuje výhody bežného invalidného vozíka s možnosťou premeny na odľahčený exoskelet - zariadenie určené na podporu svalov človeka pri chôdzi. Používatelia Qolo sa teda bez problémov môžu pohybovať postojačky či v sede.

 

 

Moby

Nápad pochádzajúci z dielne štúdia Italdesign predstavuje pre imobilných ľudí možnosť lepšie sa pohybovať po meste. Moby de facto nie je inovácia invalidného vozíka. Taliansky tím sa do finálovej päťky dostáva s projektom prvej služby špeciálne vyvinutej pre používateľov invalidných vozíkov. Fungovať má na princípe zdieľania elektrických zariadení, podobne ako mestské bicykle.

 

 

Phoenix Ai Ultralight

Už názov tohto projektu napovedá, že pôjde o ultraľahké riešenie problému imobilných ľudí. Konštrukcia tohto vozíka je totiž z karbónových vlákien a má zabudovaných množstvo inteligentných funkcií, ktoré zaručujú jednoduchú manipuláciu. Najzaujímavejšou je schopnosť samostatného vyvažovania, čo zabezpečuje inteligentné ťažisko. Nechýba asistenčný systém, systém eliminujúci vibrácie a možnosť automatického brzdenia.

 

 

Quix

V Amerike vyvinuli robotický exoskelet s vlastným pohonom, ktorý prinesie do života každého používateľa nezávislosť a bezpečnosť. Stabilný pohyb zabezpečujú motory na bokoch, kolenách a členkoch a technológia vnímania okolia podobná ako v autonómnych autách.

 

 

The Evowalk

Štúdio Evolution Devices sa do finále súťaže dostalo s návlekom, ktorý zlepšuje mobilitu používateľa vďaka niekoľkým senzorom. Tie sledujú jeho pohyb a následne stimulujú správne svaly k plynulému pohybu.

 

 

 

Nielen Toyota, aj Hyundai sa snaží priniesť niečo nové a prospešné pre ľudstvo. Napríklad vozidlo, ktoré zachráni stovky životov.

 

Vozidlo Hyundai Elevate

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?