Všetko o elektrických autách
All4car

Hyundai Elevate – futuristické vozidlo, ktoré chce pomáhať

 

Pravidelní návštevníci rôznych svetových autosalónov a veľtrhov už videli všeličo. Kombinácia sci-fi elektromobilu a robota tu však ešte nebola. Aspoň nie v podobe, v akej ju nedávno v Las Vegas, predstavila spoločnosť Hyundai.

 

 

UMV – nová skratka vo svete áut

Ultimate Mobility Vehicle, ako znie celý názov tohto (zatiaľ) konceptu nového typu vozidla, by sme si asi mali zapamätať. Nekončiaci zoznam jeho praktických benefitov a možností využitia totiž stojí za to, aby sa s ním v blízkej budúcnosti počítalo.

 

Odborníci z divízie Hyundai Cradle mu dali vizáž podobnú autám z postapokalyptických filmov. Oveľa viac však zaujmú technické detaily. Schopnosť pretransformovať sa z „obyčajného“ auta na chodiaci stroj je len jedným z nich. Konštrukčne je postavené (doslova) na štyroch robotických nohách, z ktorých každá má integrovaný vlastný elektromotor zabezpečujúci pohon vozidla. Tieto nohy ukončené kolesami sú zložené z niekoľkých kĺbov a dlhých ramien, ktoré možno nastaviť na päť rôznych stupňov pohyblivosti. Vďaka tomu sa Elevate dokáže dostať aj do najnáročnejšieho terénu. Prototyp ukázal, že mu nerobí problém vyšplhať sa do výšky 1,5 m a preskočiť rovnako širokú medzeru na ceste. Po diaľnici vie jazdiť ako bežné auto dosahujúce maximálnu povolenú rýchlosť. Zároveň sa však kedykoľvek môže začať plaziť alebo chodiť ako zviera. Kabína s pasažiermi je pritom neustále v bezpečnej vodorovnej polohe.

 

 

Môže zachraňovať životy

Elevate vyvinul Hyundai v dvoch prevedeniach. Prvý variant predstavuje bežný, i keď trochu futuristicky vyzerajúci, elektromobil. Zaujímavejší je, ale zaiste ten druhý, ktorý hovorí o nasadení tohto UMV do terénu pri živelných pohromách či nehodách. Začať sériovú výrobu by sa teda oplatilo spustiť už len z jediného (no nezanedbateľného) dôvodu – potenciálu zachraňovať ľudské životy.

 

 

 

A nielen Hyundai, ale i Tesla a jej autopilot zachraňujú životy

 

Zistite viac

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?