Všetko o elektrických autách
All4car

Batéria, ktorá vás možno prežije

 

Podaril sa prelomový objav batérie pre elektrické automobily?

 

 

Predstavte si, že si kúpite elektromobil, ktorého batéria má dlhšiu životnosť ako je priemerný šofér schopný odjazdiť.  Batéria, ktorá má toľko prebytočnej energie, že ju môžete používať ako záložný zdroj, napríklad pre domácnosť. Tesla v spolupráci so spoločnosťou Contemporary Amperex Technology Ltd (ďalej len CATL) to pravdepodobne dokáže už tento rok.

 

 

Tesla Model 3 – elektromobil s nižšou cenou a prevratnou batériou

Nová technológia batérií sa mala objaviť na trhu koncom roka 2020. Spoločnosť Tesla má v pláne použiť batériu do nového elektrického automobilu Tesla Model 3. V dôsledku pandémie COVID – 19 môže byť výroba posunutá na začiatok roka 2021.

 

Dôvodom päťročného výskumu je zníženie ceny elektrických automobilov, ktoré by mali byť prístupnejšie širšej verejnosti. Výrobné náklady batérie sú nižšie, čo zaistí elektrickým automobilom nižšiu cenu. Životnosť novej batérie by mala byť 1 600 000 km a mala by dosiahnuť viac ako 4 000 nabíjacích cyklov. Zverejnený patent „Metóda syntézy nikel-kobalt-hliníkových elektród“ popisuje novú metódu syntézy elektród batériových článkov, ktorá značne predĺži životnosť batérie. Vyrábať sa bude v čínskej továrni Tesla Giga Shangahai.

 

 

 

 

Elektromobil, ktorý používate ako záložný zdroj elektriny

Spoločnosť Tesla má veľké ciele - chce sa stať aj dodávateľom elektrickej energie. Mala by to dokázať pripojením novej batérie z elektrických automobilov do elektrickej siete v rámci V2G (vehicle-to-grid). Majiteľ vozidla s novou batériou od Tesly môže prebytočnú elektrickú energiu z batérie predať do rozvodnej siete alebo využiť ako záložný zdroj (powerwall) pre domácnosť.

 

Momentálne batérie, ktoré sa používajú v elektrických automobiloch od Tesly, vyrába spoločnosť Panasonic. V minulosti, ale Panasonic nestíhal vyrábať batérie pre elektrické autá, čo spôsobilo vo fabrikách Tesly spomalenie výroby. Tesla preto uvažuje, že začne s výrobou vlastných batérií, a tým zamedzí výpadku vo vlastnej výrobe.

 

 

Začnú ľudia viac kupovať elektrické autá?

Ceny batérií do elektrických automobilov klesajú a tým pádom sa môže stať, že elektrické autá budú lacnejšie ako benzínové či dieselové autá. Analytici v roku 2017 odhadovali, že elektromobily budú lacnejšie ako vozidlá na spaľovací motor do roku 2026. Vývoj batérií sa urýchlil a v roku 2018 sa odhad analytikov posunul na rok 2024. Súčasná situácia ukazuje, že v roku 2022 by mali byť elektrické automobily lacnejšie, ako autá na spaľovací motor, čo spôsobí, že budú cenovo dostupnejšie širšej verejnosti.

 

 

Poznáme najlacnejšie elektrické automobily

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?