Všetko o elektrických autách
All4car

Ako si vybrať správne elektrické vozidlo?

 

Životné prostredie, globálne otepľovanie, znečistené ovzdušie, obmedzené zdroje - to všetko sú dôvody, prečo napreduje vývoj alternatívnych pohonov automobilov. Ich vývoj v posledných rokoch zaznamenal progres a mnohé automobilky majú vo svojom portfóliu širokú škálu možností vo výbere automobilu s alternatívnym pohonom. Automobilový priemysel nám aktuálne ponúka tri druhy alternatívnych pohonov pre automobily.

 

 

Zaujímavý hybrid

Automobily s hybridným motorom sú také, ktoré majú dve pohonné jednotky. Prvá a hlavná časť je zo spaľovacieho motora a druhá je z elektrického, ktorá nemusí byť len jedna, ale dokonca až tri. Pri autách s hybridným pohonom neodzvonilo „návštevám“ na benzínovej pumpe, no ich frekventovanosť sa výrazne zníži. Elektrické motory napomáhajú spaľovacím motorom znižovať ich spotrebu, čo ide ruka v ruke so znižovaním emisií vypúšťaných do ovzdušia. Odhadovaná cena jazdy na 100 km je približne na úrovni 6 až 7 eur.  Elektrické motory sa nedobíjajú klasicky káblom zo zásuvky, ale zvyčajne sa ich kapacita doplní na základe rekuperácie (dobíjanie pri spomaľovaní alebo brzdení automobilu). Máloktoré hybridné automobily vedia jazdiť len na elektrinu. Ak to automobilky ponúkajú, je to väčšinou len pri rozjazde a do určitej rýchlosti. Hybridné automobily sa stávajú zaujímavé pre svoje emisné normy. Čo sa týka spotreby, vedia automobilky ponúknuť lepšie varianty. 

 

 

Rodinný Plug-in hybrid

Najviac sa oproti klasickým hybridným automobilom líši tým, že Plug-in hybridné automobily ponúkajú okrem rekuperácie aj možnosť dobíjania kapacít batérií pomocou kábla, čo im umožňuje jazdiť na určitú vzdialenosť čisto elektrickým pohonom. Nabíjanie je možné kdekoľvek, lebo automobily môžete nabíjať dvoma spôsobmi a to na – 220V alebo 360V. Elektrický pohon má však ešte muchy, a to jeho dojazd na úrovni približne 50 km a máloktorá automobilka vie ich rýchlosť dotiahnuť na 130 km/h. Hlavným motorom teda stále ostáva spaľovací motor, no opäť sa znižuje jeho spotreba, a to s výrazným rozdielom oproti klasickému hybridnému automobilu. Pri Plug-in hybride viete mať spotrebu na 100 km pri kombinovanej jazde (oboch motorov) zhruba na úrovni 1-2 litra paliva, čo predstavuje približne 2 eurá. Investícia do drahšieho automobilu sa vám tak vráti do pár rokov. Pre nadšencov nízkej spotreby ponúkajú niektorí predajcovia pri Plug-in hybridoch ešte možnosť výmeny spaľovacieho motora za LPG motor. To však nie je štandard, preto je potrebné túto možnosť konzultovať ešte pred kúpou. Cena jazdy čisto na LPG motor predstavuje 4-5 eur na 100 km.

 

  • Chcete o plugin - hybridoch zistiť viac? Kliknite tu.

 

 

Najekologickejší je elektromobil

V niečom vynikajú a niečo ich stále ešte brzdí. Elektromobily sú najekologickejšie automobily na trhu. Nevytvárajú žiadne emisie a v tomto ohľade sú najlepšou voľbou. Nedostatok je v tom, že ich treba neustále dobíjať a dobíjanie je extrémne pomalé. Niektoré typy automobilov musia byť napojené na elektrickú energiu celú noc, aby ste ráno našli „plnú nádrž“. Výhodou elektromobilov je to, že motory sú bezúdržbové a ich jazdné vlastnosti sú rovnaké, ako u spaľovacích automobilov. Svojim dojazdom sa síce vyrovnávajú klasickým automobilom so spaľovacím motorom, avšak opäť narážame na nabíjanie. Doplnenie kapacít batérií je príliš zdĺhavé a pri väčších vzdialenostiach nám môže spôsobiť nemalé problémy. Nemusíme nájsť miesto, kde automobil dobijeme a nemusíme mať ani toľko času, aby sme čakali na jeho doplnenie batérií.

 

 

Ako sa teda rozhodnúť?

Výber z alternatívnych pohonov u automobilov je čoraz zaujímavejší a pri rozhodovaní treba zvážiť všetky pre a proti. Dôležité je, či má budúci užívateľ priestor, kde by mohol automobil dobíjať a aké vzdialenosti najčastejšie absolvuje. Ak bývate v bytovom dome a nemáte garáž, voľba bude asi jednoduchá, a to automobil s hybridným pohonom. Pri dome s garážou bude rozhodovacím faktorom obvyklá trasa a ekologické myslenie vodiča. Pri dlhších trasách bude lepším rozhodnutím Plug-in hybrid, aby vás nezaskočila prázdna batéria a následné zdĺhavé nabíjanie. Pri ekologickom myslení je rozhodnutie jednoznačné - elektromobil.

 

 

 

Predaj elektromobilov

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?