Všetko o elektrických autách
All4car

Blízka budúcnosť je stále v Plug-in hybridných automobiloch

 

Každý pri kúpe nového automobilu študuje všetky ponuky a možnosti, aké trh ponúka. Prvým faktorom je samotná cena vozidla, potom to je spotreba, potom bezproblémovosť dopĺňania energie alebo paliva pre pohon vozidla (benzín, nafta, LPG, el. energia,..) a čoraz viac ľudí sa zaujíma o ich ekologickosť. Časové obmedzenie s nabíjaním, komplikácia a obmedzenia s hľadaním stále malého množstva nabíjacích staníc dávajú mnohokrát zabrať a veľa ludí odradia od elektrického pohonu. Je to naozaj až taký problém? A ktoré auto a kombinácia pohonov je teda pre nás najvýhodnejšie z hľadiska pomeru, čo najnižšia cena za vozenie-verzus-minimálna technická a časová komplikácia doplnenia paliva? Plug-in hybrid sa tak stáva zaujímavou strednou cestou. Patrí medzi najekologickejšie formy dopravy a spotrebu paliva má na minimálnej úrovni. Nové vozidlá majú síce stále vysokú cenu, avšak, trh nám ponúka možnosť zaobstarať si aj staršie jazdené vozidlo, ktoré nás milo prekvapí pri zhodnotení jeho nákladov. 

 

 

V čom sú iné?

Plug-in hybridné automobily nie sú ako klasické hybridné autá. Ponúkajú možnosť dobíjania kapacít batérií pomocou kábla, a tým extrémne zminimalizovať náklady za vozenie na neuveriteľne nízke hodnoty. Ak chcete nabiť vozidlo, nabíjanie je možné nielen z nabíjačky pre elektrické autá, ale aj z 220V a 380V. Toto umožní užívateľovi vozidlo nabíjať kdekoľvek v práci, doma či na nabíjacích staniciach. Nabíjacie stanice nemajú na Slovensku dobré pokrytie a cena nabíjania je niekedy dosť vysoká, preto sa viac oplatí nabíjať vozidlá doma. Pokiaľ sa vám vozidlo po ceste vybije, jednoducho pôjdete na spaľovací motor. A tu je Plug-in hybrid oproti elektromobilu v obrovskej výhode. Keď sa vám vybije elektromobil, jednoducho ste na dlhší čas došli. Čo je dôležité, plug-in hybridné automobily nám nekomplikujú život s nutnosťou nabíjania ihneď na mieste. Na nabíjanie nie ste odkázaní, nemusíte nutne nabíjať, ak nechcete alebo nemôžete. Ak teda nabíjanie nie je možné, môžete jazdiť bez nabíjania ako pri klasickom hybride.

 

 

Ako si správne vybrať?

Ideálny je Plug-in hybrid, ktorého pohon je na elektrinu (celé vozidlo poháňa iba elektromotor) a motor vo vozidle je inštalovaný iba ako pohon pre centrálu. To znamená, že motor v aute má namiesto prevodovky generátor. V prípade, že sa minie energia v akumulátoroch alebo chceme šetriť energiu v akumulátoroch, tak sa nám rozbehne tento generátor a vyrába energiu pre elektromotor, ktorý následne poháňa automobil. 

 

 

 

 

Zaujímavým príkladom je Opel Ampera alebo Mitsubishi Outlander. Klasický štvormiestny sedan Opel Ampera poháňa 111kW elektromotor. Pri minutí elektrickej energie sa sama naštartuje centrála/motor pod kapotou a tá začne vyrábať energiu pre elektromotor. Funguje to automaticky počas jazdy, ani si to užívateľ automobilu nevšimne. Existuje ešte možnosť, že sa centrála konštrukčne prerobí na palivo LPG a jazdenie po okolí s kombinovanou elektrinou bude na úrovni 1-1,5 eura na 100 km.  Pri dlhších trasách vás nemusí trápiť, kde sa nachádza nabíjacia stanica, tým, že bude prerobená centrála na LPG, cena jazdy na 100 km bude približne na úrovni 4,5 eura. Na plné nádrže (LPG a benzínu) viete prejsť s vozidlom cez 1 000 km. Toto je varianta a perspektíva minimálne pre blízku budúcnosť, ktorá prináša veľmi nízke náklady na vozenie bez obmedzovania potreby nabíjania, bez časových strát a komplikácii s hľadaním nabíjacích staníc a pritom s veľmi dlhým dojazdom. Nevýhoda elektromobilov v tomto prípade je v tom, že nabíjanie je príliš dlhé, nemusí byť najlacnejšie (pokiaľ nie ste doma) a dojazd určite nie je na úrovni 1 000km. Nevýhoda klasických hybridov je, že náklady na vozenie sú oproti plug-in hybridom mnohonásobne vyššie.

 

 

 

Mitsubishi Outlander je 5 miestne Plug-in hybridné vozidlo so zabudovaným generátorom a s pohonom 4x4. Medzi jeho výhody patrí to, že je to automobil, na ktorý vieme umiestniť ťažné zariadenie, čo je podmienka pri kúpe viacerých užívateľov.

 

 

Za vyskúšanie nič nedáte

Ponúkame vám možnosť vyskúšať si dané vozidlá. Preto netreba váhať a skúsiť si jazdné vlastnosti, vypýtať si rady a postrehy od nás, či samotných užívateľov. Môžete si tak porovnať údaje od výrobcu s tým, čo ste si vyskúšali a zhodnotiť, čo je pre vás najlepším riešením.

 

 

 

Ponuka plugin hybridov

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?