Všetko o elektrických autách
All4car

Ako sú na tom krajiny V4 s elektromobilitou?

 

 

Maďarsko má z krajín V4 najviac nabíjacích staníc pre elektrické autá.

 

 

Údaje z databázy projektu Open Charge map z konca januára 2020 uvádzajú Maďarsko ako jasného lídra v budovaní nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily medzi krajinami V4 – Slovensko, Poľsko, Česká republika a Maďarsko. Tabuľka neobsahuje úplne všetky nabíjacie stanice. Predpokladá sa, že vo všetkých krajinách V4 sa nachádza rovnaké percento neregistrovaných staníc.

 

 

krajina počet obyvateľov v mil. % z počtu obyvateľov V4 nabíjacie stanice (ks) % z počtu nabíjacích staníc lokácie (počet)

nabíjacie stanice
na 100.000 obyvateľov

Slovensko

5,45 9% 258 10% 193 4,7
Poľsko 37,98 59% 564 23% 308 1,5
Česká republika 10,65 17% 573 23% 445 5,4
Maďarsko 9,77 15% 1096 44% 555 11,2

 

 

Maďarsko má dobre rozbehnutú podporu elektromobility

Maďarská vláda už v roku 2015 rozbehla prvú fázu plánu Jedlik Ányos Plán 2.0, ktorej cieľom bola podpora elektromobility.

 

Opatrenia, ktoré Maďarsko zaviedlo, boli napríklad takéto:

 

  • podporí sa nákup elektromobilov,
  • elektrické vozidlá používané v rámci firmy budú oslobodené od dane,
  • zaviedli nulovú dať za elektrické vozidlá,
  • elektrické vozidlá dostali zelené evidenčné číslo,
  • nulový registračný poplatok bol pre BEV a PHEV,
  • parkovanie zadarmo bolo pre „zelené“ vozidlá vo viacerých mestách,
  • budovanie nabíjacích bodov bolo povinné pre štátne inštitúcie alebo obchodné reťazce,
  • nabíjanie bolo na nabíjacích staniciach zadarmo.

 

 

 

 

Vládna podpora v Maďarsku má meno podľa mnícha

Aktuálny rozvoj elektromobility v krajine pomenovalo Maďarsko podľa benediktínskeho mnícha Jedlika Ányosa. Bol známy vynálezca dynama a prvého elektromotora. Ako prvý vyrobil elektrické vozidlo – elektrickú lokomotívu. A vedeli ste ako sa na Slovensku zrodil prvý elektromobil? 

 

 

Rozvoj elektromobility - Jedlik Ányos klaster

Podľa vynálezcu Jedlika Ányosa nazvalo Maďarsko aj združenie spoločností, ktoré sa venujú rozvoju elektromobility - Jedlik Ányos klaster. Medzi spoločnosťami sú výrobcovia automobilov, energetické a distribučné spoločnosti, univerzity, poskytovatelia telekomunikačných služieb, prevádzkovatelia sietí nabíjacích staníc, resp. dodávatelia do automotive. Klaster nezaháľa a zapája sa aj do konzultácií a organizácií rôznych workshopov a konferencií na tému elektromobility.

 

Plán rozvoja elektromobility v Maďarsku pripravilo Ministerstvo pre inovácie a technológie. Hlavné ciele plánu sú stanovené do roku 2030, v ktorom sa predpokladá, že po Maďarských cestách bude jazdiť 450 000 elektrických vozidiel, ktoré sa budú môcť nabíjať na 45 000 nabíjacích staniciach.

 

 

Inštalujú aj stanice vyrábané na Slovensku

Slovenská poločnosť MSM e-mobility inštaluje nabíjacie stanice pre maďarské reťazce PENNY MARKET. Inštalujú 2 x 22 kW AC stanice stĺpového typu vyrábané na Slovensku. Na 33 nabíjacích staniciach je možné denne obslúžiť viac ako 100 elektrických automobilov, pričom maximum za jeden deň bolo 157 elektrických automobilov. Predpoklad je, že čísla pôjdu hore, pretože majú v pláne rozšíriť sieť o takmer 100 nabíjacích staníc.

 

Zaujímavosťou je, že vodiči dávajú svoje elektromobily nabíjať v čase, keď má PENNY MARKET zatvorené, a to medzi druhou a štvrtou hodinou ráno. Najviac obsadené sú nabíjacie stanice v stredu a vo štvrtok, najmenej v nedeľu.

 

 

Na Slovensku nebolo pred príchodom Covid - 19 cítiť takú silnú podporu elektromobility ako to bolo v Maďarsku. Otázne je, ako počas súčasnej koronakrízi bude slovenská vláda schopná podporiť elektromobilitu.  Do konca júla trvá podpora budovania nových nabíjačiek a čo nám prinesie tento rok, uvidíme.

 

 

Zdroj: pcrevue.sk

 

 

Druhé kolo dotácií pre nabíjačky

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?