Všetko o elektrických autách
All4car

Dotácie pre nabíjačky budú mať druhé kolo

 

Ministerstvo hospodárstva vyhlasuje druhé kolo dotácií pre nabíjacie stanice.

 

 

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky si dalo za cieľ zvýšenie počtu nabíjacích staníc na našom území a preto vyhlasuje druhé kolo dotácií pre budovanie verejných nabíjacích staníc pre elektromobily. Ministerstvo vyčlenilo na podporu celkovo 650-tisíc eur.

 

 

Aj peniaze z prvého kola

Do druhého kola dotácií boli presunuté financie, ktoré sa nevyčerpali v prvom kole. O tom sme informovali aj na našej stránke v článku tu. Žiadateľmi o dotáciu môžu byť obce, mestá, vyššie územné celky a nimi zriadené organizácie, ale aj právnické osoby – podnikateľské subjekty.

 

 

„Chceme dostať na slovenské cesty čo najviac ekologických áut a uvedomujeme si, že postupné rozvíjanie nabíjacej siete je nevyhnutné. Rozšírenie okruhu oprávnených žiadateľov aj na podnikateľov vnímam preto pozitívne.“

minister hospodárstva Peter Žiga

 

 

Pravidlá sa rôznia podľa žiadateľa

Samosprávy aj podnikatelia môžu požiadať o podporu na minimálne jednu nabíjačku, ktorá bude mať 2 nabíjacie body a maximálne na 4 nabíjačky (čiže dokopy 8 nabíjacích bodov). V prípade miest a obcí môže byť výška podpory od 2 500 až do 20-tisíc eur. Samospráva žiadajúca o príspevok musí však mať 5 % vlastných zdrojov a zvyšných 95 % nákladov pokryje dotácia zo štátneho rozpočtu. V prípade podnikateľov je minimálna výška podpory 2 500 eur a maximálna 10-tisíc eur, v závislosti od počtu nabíjacích bodov, ktoré sa vybudujú. Podnikateľ, ktorý požiada o príspevok, musí mať 50 % vlastných zdrojov a 50 % nákladov pokryje dotácia od štátu. Ako je vidieť, pravidlá sa líšia podľa toho, kto o dotáciu žiada.

 

 

 

 

Všetko začne v apríli

17. 4. sa spustia registrácie, výzva končí 17. 7. 2020. Požiadať bude možné buď listinnou formou, alebo emailom. Na vybudovanie nabíjacej stanice bude mať žiadateľ, ktorému dotácia bude schválená, 6 mesiacov.

 

 

Minimálne technické a stavebné požiadavky pre jeden nabíjací bod:

 

Charakteristika nabíjacieho bodu Samostatne stojaca alebo nástenná, verejne prístupná nabíjacia stanica.
Typ nabíjacieho konektora Konektor Typ 2 (Mennekes, podľa normy IEC 62196) variant zásuvka, alebo nabíjací kábel.
Autentifikácia zákazníka

Minimálne jedna z možnosti: RFID čítačka kariet s uplatnením kryptografických bezpečnostných mechanizmov, ako je to napr. v kartách MIFAREDESFire a pod.;

a) autentifikácia cez internet/mobilnú aplikáciu aj s možnosťou ad hoc platby za nabíjanie použitím nástrojov EIM (External Identification Means, ako je QR kód, RFID karta alebo kreditná debetná karta), a príprava na Plug&Charge (všetky aspekty autentifikácie, autorizácie, inteligentného riadenia nabíjania a účtovania sa realizujú automaticky po pripojení napájacieho kábla);

b) platobný terminál na kreditné a debetné platobné karty.

Výstupný výkon nabíjacieho bodu ˃ 11 kW
Komunikácia s back-end systémom GSM s podporou 3G siete a podpora protokolu OCPP 1.6 s možnosťou aktualizácie na vyššie verzie.
Parkovanie Vyhradené parkovacie miesto prislúchajúce k nabíjaciemu bodu s príslušným vodorovným a zvislým dopravným značením.
Roaming Do troch mesiacov od uvedenia nabíjacieho bodu do prevádzky musí byť prepojený na niektorú z medzinárodných roamingových platforiem (platformy s viac ako 80 prevádzkovateľmi v Európe) napríklad Hubject, Ladenetz, Gireve. V prípade voľby inej roamingovej platformy je potrebné, aby žiadateľ predložil vyjadrenie, že zvolená roamingová platforma spĺňa uvedenú podmienku. Ak je nabíjacia stanica vybavená platobným terminálom na kreditné a debetné platobné karty, považuje sa podmienka za splnenú.
Správa o využívaní Správa o využívaní nabíjacieho bodu musí obsahovať informácie o nabíjacej stanici a jej využívaní za príslušný kalendárny rok, t. j. spotreba elektrickej energie, počet nabíjacích cyklov, priemerná spotreba na jedno nabitie, priemerná dĺžka jedného nabíjacieho cyklu.
Spôsoby platenia za nabíjanie

Implementácia oboch štandardných platobných spôsobov:

a) tzv. ad-hoc payment systému umožňujúci platbu za službu aj neregistrovaným zákazníkom (nediskriminačný prístup),

b) tzv. membership payment pre registrovaných zákazníkov poskytovateľa služby.

Ak je nabíjacia stanica vybavená platobným terminálom na kreditné a debetné platobné karty, považuje sa podmienka za splnenú.

 

 

Nabíjačka musí byť verejná

Slovo verejná nabíjacia stanica sa skloňuje takmer v každom bode výzvy, a je to dôležité pripomenúť najmä preto, že možnosť budovať stanicu s dotáciou majú aj podnikatelia. Pre všetky ďalšie informácie odporúčame stránku https://www.mhsr.sk/ministerstvo/dotacie/dotacie-v-roku-2020.

 

 

Prvé kolo prinesie 72 nabíjačiek

Vďaka prvému kolu dotácií sa nabíjacie stanice pre elektromobily s technológiou AC vybudujú v 72 mestách a obciach. Keďže majú po dva konektory, motoristi budú mať k dispozícii až 144 nových nabíjacích bodov.

 

 

 

Prečítajte si tiež:

 

Nabíjačky a pokuty

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?