Všetko o elektrických autách
All4car

Kedy príde zákaz predaja áut s vysokými emisiami?

 

Elektromobilový priemysel je zdá sa budúcnosťou dopravy a zelenou budúcnosťou pre našu planétu. Posun k tejto alternatívnej forme dopravy je ekologickejší a výrazným spôsobom pomáha znižovať emisie. Elektromobily sú v porovnaní s vozidlami na dieselový či benzínový pohon výrazne ekologickejšie, nevypúšťajú do ovzdušia nebezpečné emisie a napomáhajú v boji s následkami klimatických zmien. Začali tak postupne nahrádzať autá s tradičným pohonom. Niektoré krajiny už plánujú obmedziť alebo úplne zakázať predaj áut produkujúcich nadmerné množstvo emisií.

 

 

 

 

2015 Parížska dohoda o klimatických zmenách odštartovala potrebné legislatívne zmeny

Povedzme si niečo viac o fosílnych palivách. Fosílne palivá, teda uhlie, ropa a zemný plyn predstavujú veľmi cenné prírodné zdroje energie a využívajú sa predovšetkým na výrobu tepla, elektrickej energie a na pohon motorových vozidiel. Považujeme ich za neobnoviteľný a vyčerpateľný zdroj energie. Vylučovanie CO2, ktoré sprevádza spaľovanie fosílnych palív vážne prispieva k zhoršovaniu životného prostredia. Tiež má negatívny vplyv na globálne klimatické zmeny, kde prispieva ku vzniku skleníkových plynov, smogu, kyslých dažďov a globálneho otepľovania.

 

V súčasnej dobe je celosvetovou prioritou mnohých krajín v oblasti ekológie snaha zmierniť dopad globálnych klimatických zmien. V decembri 2015 bola 195 krajinami spísaná tzv. Parížska dohoda, ktorá predstavuje akčný plán zameraný na obmedzenie globálneho otepľovaniazníženie emisií skleníkových plynov po roku 2020. Značná časť krajín už aplikuje ekologické myšlienky v praxi a zameriava sa na výrobu ekologických áut a preto plánuje zákaz predaja áut využívajúcich tradičné palivá.

 

 

 

 

Krajiny už predstavili konkrétne plány na ukončenie produkcie áut na fosílne palivá

Nórsko je v oblasti ekológie vlajkovou loďou. V prístupe k prírode a jej ochrane je vzorom pre mnohé krajiny. Je tiež rajom elektromobilov. Už v roku 2016 sa po nórskych cestách premávalo cca 100-tisíc bez emisných áut a do roku 2025 vláda plánuje predávať len autá bez emisií, teda elektromobily a autá využívajúce vodík alebo autá s nízkym percentom emisií. Nórsko oslobodilo elektrické autá od niektorých daní a cestných poplatkov, zvýhodnilo parkovanie a v niektorých častiach vyberá vyššie mýto pre dieselové automobily.

 

Hlavná metropola Francúzska chce v snahe znížiť znečistenie ovzdušia vykázať autá na benzín z ulíc do roku 2030. Primátorka Paríža má záujem na tom, aby autá na diesel prestali jazdiť v meste do roku 2024, kedy bude mesto hostiť letné olympijské hry. Úrad verejného zdravia vo Francúzsku zverejnil štatistické údaje podľa ktorých za treťou najčastejšou príčinou predčasných úmrtí v krajine stoja práve dôsledky znečisteného ovzdušia. Minister životného prostredia presadzuje realizáciu zákazu predaja áut na fosílne palivá od roku 2040.

 

Podobne ako v Nórsku či Francúzsku, aj Holandsko, Nemecko či India plánujú zakázať predaj áut s fosílnym pohonom. Vo Veľkej Británii by mali byť do roku 2050 všetky autá bezemisné. USA, ktoré ako jediná krajina na svete Parížsku klimatickú dohodu nepodpísali, nemajú oficiálnu stratégiu, ale napríklad štát Kalifornia, ktorá je domovom spoločnosti Tesla sa výrazne zasadzuje o zmenu zákonov v oblasti predaja fosílnych áut.

 

Čínska vláda sa zaoberá prípravou plánu pre ukončenie výroby a predaja áut so spaľovacími motormi. Už dnes Čína ponúka za nákup elektromobilov a hybridov veľmi štedré dotácie a stanovila automobilovým spoločnostiam jasné kvóty na výrobu takýchto vozidiel. Na Slovensku o reguláciu dopravy prejavili záujem niektoré miesta, ktoré zamýšľajú zákaz vjazdu starším dieselovým autám.

 

V mnohých krajinách sa jedná o vážne zásahy do ekonomiky, nakoľko tá je naviazaná na automobilový priemysel produkujúci vozidlá na fosílne palivá. Celá filozofia zmeny dopravy na ekologickejšiu si vyžaduje nielen citlivý prístup a veľké finančné investície do infraštruktúry, ale často aj zmenu politického myslenia. Časové plány jednotlivých krajín sú zatiaľ len orientačné, nechajme sa teda prekvapiť, kedy nadobudne zákaz predaja áut na fosílne palivá oficiálne kontúry.

 

 

 

Vyber si svoje ekologické vozidlo

 

Hybridy na predaj

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?