Všetko o elektrických autách
All4car

Vyskúšali ste už zdieľanie elektrických skútrov?

 

Zdieľať sa dajú bicykle, elektromobily, kolobežky a rozbehlo sa aj zdieľanie skútrov.

 

 

V Košiciach funguje novinka – zdieľanie elektrických skútrov. Spustila ju spoločnosť ANTIK Telecom. Projekt Verejný skúter je výnimočný tým, že jazdiť je možné aj mimo Košíc, podmienkou je však vrátenie skútra na územie mesta. Okrem Košíc plánuje spoločnosť rozšíriť zdieľané skútre aj do Bratislavy. Pre skútre sa rozhodli preto, lebo už predtým spustili projekt zdieľaných bicyklov a ten mal veľký úspech.

 

 

 

 

Potrebná je aplikácia

Aplikáciu SmartWay si stiahnite ešte pred jazdou. Okrem registrácie bude aplikácia požadovať aj foto občianskeho a vodičského preukazu. Do aplikácie bude potrebné zaslať aj „selfie foto“, aby mohol systém vyhodnotiť, že ste to skutočne vy. Je dobré mať nabitý mobil, pretože ho počas jazdy budete potrebovať. Ak ste na to zabudli, skúter má USB nabíjačku. Skúter je počas jazdy možné aj odparkovať a odbehnúť si na nákup, či kávu. Treba využiť funkciu „zaparkuj“, ktorá je opäť v aplikácii.

 

Ukončenie jazdy si môže každý užívateľ zvoliť sám. Ideálne je, keď zaparkuje do Antik verejnej nabíjačky, najbližšiu mu ukáže aplikácia. Skúter si môže užívateľ nabiť aj sám, a počas nabíjania sa mu čas požičania neráta. Pri vrátení skútra sa však oplatí premýšľať ako a kde ho vrátite, pretože podľa miesta vrátenia a stavu batérie môže byť k cene za jazdu pripočítaný ešte aj poplatok za vrátenie. Ideálne je teda vrátiť skúter na označené stanovište, pričom batéria by nemala klesnúť pod 80 %. Ak skúter vrátite v definovaných zónach, ale s batériou pod 80 %, zaplatíte za vrátenie od 2 do 4 eur.

 

 

 

 

Skútre aj u susedov

Zdieľanie elektrických skútrov rozbehli aj naši susedia v Čechách. Aj tu je potrebné stiahnuť si apku a zaregistrovať sa v nej. V kufri nájde používateľ dokonca dve helmy, a tak si môže vybrať, ktorá bude pre neho pohodlnejšia. Skúter, rovnako ako ten v Košiciach, je totiž konštruovaný pre dvoch.

 

Parkovanie je veľmi pekne spracované aj na stránke služby www.be-rider.com. Infografika popisuje možnosti parkovania a ponúka aj dobré rady ako zaparkovať tak, aby ste nebránili ostatným účastníkom premávky. To, že sa poskytovatelia sharingových služieb snažia tlmočiť zákazníkom ohľaduplnosť a dodržiavanie cestnej premávky nie je nikdy na škodu...

 

 

 

 

Aj BeRider umožňuje opustiť ohraničenú zónu a vybehnúť so skútrom mimo Prahy. Pre vrátenie ale platia podobné pravidlá ako pri Verejnom skútri, aplikácia ukáže možné a ideálne miesta vrátenia.

 

 

Krátke porovnanie

Webstránky oboch služieb sú informačne bohaté, česká však ponúka viac odpovedí na najčastejšie otázky a venuje sa viac detailom jazdy, tomu, čo treba pri jazde mať a popisuje možné problémy a riešenia situácií. BeRider má možnosť voľby z dvoch prilieb, počas parkovania vám naskočí lacnejšia tarifa a vrátenie nie je spoplatnené (Verejný skúter pri vrátení započíta v niektorých prípadoch ešte poplatok naviac). Ak však zaparkujete zle, respektíve porušíte pravidlá premávky, pokuta si vás nájde. BeRider neúčtuje nič za rezerváciu, registráciu ani odomknutie skútra, platí sa len za čas jazdy.

 

Slovenský Verejný skúter ponúka len jednu prilbu, pri vrátení zohľadňuje miesto vrátenia a stav nabitia (vybitia batérie) a za požičanie sa platí depozit 80 €. V prípade klientov Antiku len 40 €, no stále je to suma, ktorú treba mať na účte a myslieť na ňu. Na stránke sme nenašli info o lacnejšej tarife počas parkovania.

 

 

 

 

BeRider ponúka aj výhodné balíčky a 15 minútovú prvú jazdu zdarma. Dokonca ak pozvete do aplikácie a služby svojho kamaráta, získate 15 minút jazdy zadarmo obaja.

 

 

Verejný skúter 5 Kč minúta jazdy (cca 0,19 €)
BeRider 0,15 € (0,10 € Antik zákazník)

 

 

Elektrické skútre sú zaujímavá možnosť, ako sa rýchlo a ekologicky prepraviť v rámci mesta, alebo aj mimo neho. Držíme obom projektom palce a veríme, že sa skútre čoskoro objavia aj v ďalších mestách. Ak sa bojíte vyskúšať skúter, hľadajte požičovňu elektrických kolobežiek, pravidlá jazdy na nich sme spísali nižšie.

 

 

Zdroj foto v článku: www.verejnyskuter.sk, www.be-rider.com

 

 

 

Pravidlá premávky pre elektrické kolobežky

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?