Všetko o elektrických autách
All4car

Volkswagen má zaujímavé prvenstvo

 

Automobilku, ktorá sa seriózne nevenuje rozvoju elektromobility, by sme dnes hľadali asi ťažko. Každý z veľkých hráčov si však v tomto smere ide vlastnou cestou a snaží sa inovovať po svojom. Nemecký Volkswagen sa v roku 2019 zameriava na pretrvávajúci problém dobíjania elektrických áut.

 

 

Powerbanky nielen pre mobily

Prenosný zdroj energie a mobilná možnosť nabíjania, ktorú powerbanky predstavujú, prekračuje hranice sveta telekomunikácií. Dnes bežný predmet, ktorý dáte do vrecka a kedykoľvek si s ním nabijete mobilný telefón či tablet, sa onedlho môže stať realitou aj v oblasti dopravy. Samozrejme, s malými obmenami a potrebnými úpravami.

 

Už žiadne zdĺhavé hľadanie najbližšej nabíjacej stanice. Koncept, s ktorým prichádza Volkswagen, predstavuje riešenie pre motoristov, pre ktorých je aktuálna sieť nabíjacích staníc nedostačujúca. Vývojári nemeckej automobilky vedia, že ich nie je málo. Ich prenosná nabíjačka preto sľubuje široké využitie. Ktorému majiteľovi elektromobilu by sa nepáčilo mať nabíjaciu stanicu priamo na svojom sídlisku či na firemnom parkovisku? Možnosť nabiť si auto počas nákupov v meste by takisto ocenili mnohí.

 

 

Výhody powerbanky pre elektromobily

Powerbanky pre elektromobily by podľa jej tvorcov mohli slúžiť aj ako užitočná pomôcka pri hľadaní ideálneho miesta pre trvalé nabíjacie stanice. Zriaďovateľom by tak ušetrili cenné náklady pri rozširovaní dobíjacej infraštruktúry. Nakoľko sa dajú inštalovať kdekoľvek a nie sú pevne ukotvené v zemi, možno ich opakovane premiestňovať. Vzhľadom na hmotnosť powerbanku (asi ako priemerné auto) je toto využitie zatiaľ len teoretické. V každom prípade však ide o šikovnú a premyslenú technológiu, ktorá aspoň sčasti môže zaplniť diery v súčasnej sieti nabíjacích bodov.

 

 

Praktické a rýchle

To sú najväčšie benefity takýchto prenosných nabíjačiek. Čísla, ktoré Volkswagen nedávno zverejnil, sú viac ako potešujúce. Ich powerbank pracuje s kapacitou 360 kWh, čo predstavuje dostatok elektrickej energie na nabitie až 15 elektromobilov. Otestovaný prototyp umožňuje rýchle DC nabíjanie s výkonom až 100 kW s priemerným časom nabíjania 17 minút. Za tento čas sa (v závislosti od modelu) môžu elektromobily nabiť približne na 80% svojej kapacity. Odborníci rozširujú možnosti využitia powerbanku aj na nabíjanie elektrických bicyklov. V teréne môže byť powerbank voľne stojaci bez prístupu k zdroju energie, alebo fixne pripojený k elektrickej sieti. V prvom prípade, ak dôjde k poklesu obsahu integrovaných batérii pod 20%, sa jednoducho vyberú a vymenia za plne nabité. Zariadenie je navrhnuté tak, že na svoje nabíjanie dokáže využiť aj solárnu a veternú energiu.

 

 

 

Príslušenstvo pre nabíjanie elektromobilov

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?