Všetko o elektrických autách
All4car

V Rakúsku môžete elektromobilom jazdiť rýchlejšie

 

Stretli sme sa s rôznymi podporami elektromobility vo svete aj u nás. Od zľavy na parkovnom
až po dotácie. Rakúsko postavilo latku podpory zase o kúsok vyššie.

 

 

Každý vodič elektromobilu v Rakúsku môže jazdiť po vybraných úsekoch diaľnice rýchlejšie, než ostatní vodiči tankujúci benzín, naftu, LPG alebo CNG. Táto vymoženosť zvýhodňuje len majiteľov elektromobilov a Rakúsko ju zaviedlo ako svoj nástroj podpory elektromobility v krajine.

 

 

Platí len pre IG-L zóny

Za vybrané úseky diaľnice sa považujú takzvané IG-L zóny, v ktorých je klasická rýchlosť na diaľnici, čiže 130km/h znížená na stovku, v poniektorých úsekoch sa dokonca jazdí osemdesiatkou. Tieto zóny sa zriadili preto, aby sa vo vybraných lokalitách znížilo emisné zaťaženie a taktiež hluk. Zavedenie zón si rakúska polícia veľmi chváli. Chválu pripája ku štatistike, že práve v týchto zónach zavedením nižšej rýchlosť klesla nehodovosť a stúpla aj bezpečnosť samotnej jazdy, a to až o 50 %!

 

Ak teda jazdíte elektromobilom, je všetko inak. V danej zóne nemusíte rešpektovať spomalenie, jazdíte ďalej stotridsiatkou. No vodič klasického benzínového, alebo dieselového auta, to nebude mať také jednoduché. Ak nedá nohu z plynu dole, čaká ho pomerne mastná pokuta. Pokuta za nedodržanie rýchlosti sa v tejto zóne navýši o „bonus“ za znečisťovanie životného prostredia. A tento bonusík vás môže vyjsť až na 2 000 €!

 

 

Hybridy majú smolu

Výhoda sa netýka majiteľov hybridov a plug-in hybridov, vzťahuje sa len na čisté elektromobily, ale kto vie, čo prinesie čas. Na jednej strane musíme tento krok Rakušákom pochváliť a závidieť, na druhej strane je nutné pripomenúť, že niektorým slabším elektromobilom práve rýchla jazda na diaľnici nesvedčí. A koniec koncov, bezpečnosť celého cestovania je vždy o stupienok vyššie ako rýchlosť, či nie?...

 

 

 

Ďalšie výhody pre elektromobily

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?