Všetko o elektrických autách
All4car

Toyota Mirai - prvé sériovo vyrábané auto na vodík

 

Automobilová spoločnosť Toyota už 20 rokov predstavuje automobily vybavené hybridnou technológiou, ktoré sú uznávané aj v tých najlepších a najznámejších rebríčkoch o automobiloch na svete. Tieto automobily sú jasným dôkazom toho, že technológie a inovácie hybridov idú stále do popredia. Technický vývoj sa neustále zdokonaľuje a zaručuje nielen pohodlie počas jazdy, ale aj bezpečnosť a komfort.

 

 

 

 

Auto na vodík

Toyota Mirai predstavuje prvé sériovo vyrábané vozidlo na vodík, ktoré je poháňané vodíkovými palivovými článkami. Auto produkuje elektrickú energiu čisto na báze vodíka (chemicky sa reguluje vodík a vzniká elektrina) a dosahuje ekologické vlastnosti, vďaka ktorým je šetrnejší a zhovievavejší k životnému prostrediu. Pri jazde tohto auta nevznikajú žiadne emisie, CO2, ani žiadne škodlivé látky, ktoré by znečisťovali ovzdušie.  

 

 

 

 

Dojazd a výkon vozidla

Šoférovanie tohto vozidla si môže človek obľúbiť nielen pre nulové emisie, ale aj pre úplne tichú jazdu bez akéhokoľvek hluku motora. Taktiež auto ponúka dojazd až do 550 km a štyri miesta na sedenie.

 

Elektromotor s výkonom 113 kW zabezpečuje vodičovi dynamickú jazdu a umožňuje získavanie energie počas brzdenia. Palivové články produkujú z vodíka a kyslíka výkon 114 kW. Tým pádom vykazuje viac energie, ako predchodca Toypta FCHV. Tankovanie vodíka, ktoré trvá približne 3 – 5 min, umožňuje prejsť vzdialenosť 500 km na jedno nabitie, čo je napríklad cesta z Bratislavy do Sniny. Druhý spôsob je dobíjanie elektrickej energie, ktoré trvá 90 min.

 

 

 

 

Tankovanie

Čo sa týka tankovania, auto využíva iba elektromotor, keďže pri tejto činnosti sa nevyžaduje použitie spaľovacieho motora. Tým sa Toyota Mirai stáva ešte viac úspornejšia.

 

 

 

 

Mirai na autosalóne v Bratislave

Po prvýkrát sa Toyota Mirai vo svete objavila v roku 2015 a o necelé dva roky aj na Slovensku na bratislavskom autosalóne. Pochválila sa nielen svojou elegantnosťou a dizajnom, ale aj tým, že je ako prvé sériovo vyrábané vozidlo na vodík. Taktiež sa dostala do slovenskej premiéry a do top rebríčkov automobilov, ktoré sa predstavili na autosalóne.

 

 

 

 

Ako pracuje elektrický pohon s vodíkovými palivovými článkami

Auto na elektrický pohon využíva chemickú reakciu vysokotlakového vodíka a vzduchu, kde v dôsledku chemickej reakcie v palivovom článku vzniká elektrický prúd a voda. Elektrický prúd poháňa elektromotor a prebytok energie + získaná energia počas brzdenia sa ukladá do akumulátora. Voda, ktorá vzniká v dôsledku chemickej reakcie je odvádzaná von z vozidla.

 

 

 

 

Vodík ako palivo budúcnosti

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?