Všetko o elektrických autách
All4car

Švédski vedci vyvinuli tekutinu, ktorá dokáže uchovať energiu zo Slnka

 

Možnosti solárnej energie nás fascinujú už niekoľko rokov. Množstvo jej nesporných benefitov doteraz vyvažovala len jedna zásadná nevýhoda - nedala sa skladovať. Zdá sa však, že vďaka švédskemu výskumu na univerzite v Chalmers už ľudstvo prekonalo aj tento problém.

 

 

Revolúcia v energetike?

Aj toto spojenie sa skloňuje v súvislosti so spomínaným objavom. Vedecký tím profesora Kaspera Moth-Poulsena vyvinul technológiu chemického skladovania solárnej energie, ktorá už v blízkej budúcnosti môže zmeniť pohľad na doterajšie využívanie energetických zdrojov. To, čo ohromilo veľkú časť verejnosti, je špeciálna tekutina, tzv. „solárne tepelné palivo“. Kvapalina sa vyznačuje tým, že v sebe dokáže zachytiť slnečné žiarenie a v prípade potreby uvoľňovať energiu v podobe tepla. Všetko pomocou molekúl uhlíka, vodíka a dusíka, ktoré sa pôsobením slnečného svetla správajú špecificky. Väzby medzi jednotlivými atómami sa preskupia a vytvoria novú molekulu zvanú izomér. Slnečná energia sa potom ukladá medzi silnými väzbami tohto nového izoméru.

 

 

Sedem rokov práce

Solárne tepelné palivo je výstupom niekoľkoročnej snahy švédskych vedcov. Ešte ale nejde o finálny produkt. Jeho veľký potenciál však zaujal množstvo investorov, vďaka čomu odborníci odhadujú, že technológia môže byť bežne dostupná už v priebehu najbližšieho desaťročia. Posledné výsledky hovoria, že v spomínanej kvapaline možno slnečnú energiu uchovávať až 18 rokov. Po uvoľnení z tekutiny sa potom vytvára teplota až 63°C, čo otvára praktické možnosti využitia ako vykurovanie bytových jednotiek, ohrievanie vody a iné. Prelomové je to, že takéto chemické skladovanie energie spolu so solárnymi panelmi ľuďom dovoľuje využiť viac ako 80% dopadajúceho slnečného žiarenia.

 

 

 

Čítali ste už o vodíkových vozidlách

 

Zistiť viac

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?