Všetko o elektrických autách
All4car

Renault predstavuje model EZ-ULTIMO

 

Koncept mobility budúcnosti, na ktorom pracuje skupina Renault, nemusíme fanúšikom autonómnych áut bližšie predstavovať. Trilógia EZ, do ktorej patrí aj hlavný hrdina tohto článku, prichádza s myšlienkou prepravy pomocou robotických, plne elektrických vozidiel. Aký teda je najmladší člen futuristickej rodiny známej francúzskej značky?

 

 

Unikátny EZ-ULTIMO

Napriek tomu, že momentálne ide stále „len“ o koncepčnú štúdiu, novinka predstavená na nedávnom parížskom autosalóne mnohým (nielen) automobilovým nadšencom zvýšila tep. Po jej uvedení sa často skloňujú prívlastky ako luxusný, vznešený či jedinečný.

 

EZ-ULTIMO je dôkazom toho, že vývoj autonómnych vozidiel napreduje nevýdaným tempom. V tomto prípade Renault siahol na úroveň štyri (v rámci medzinárodnej päťstupňovej škály autonómnosti zavedenej v roku 2014 firmou SAE International). V prípade EZ-ULTIMO to znamená, že auto dokáže samo (bez šoféra) jazdiť po meste i po diaľnici, vie si postrážiť jazdné pruhy, predbiehať alebo odbočiť na križovatke. Jediným limitom sú dopravné obmedzenia, pri ktorých kontrolu nad vozidlom musí prevziať vodič.

 

Toto a veľa ďalšieho dokáže vďaka systému LIDAR, integrovaným radarom, kamerám, ultrazvukovým a iným senzorom skrytým pod neopakovateľným dizajnom. Ten bol navrhnutý v neo-retro štýle a inšpirovaný vzhľadom parížskych salónov. Zaujímavé spojenie starého s novým podčiarkuje výber materiálov v interiéri elektromobilu (koža, drevo, mramor) prepojený s najmodernejšími technológiami vrátane asistenčných a navigačných služieb.

 

 

Určený pre všetkých

Cieľom uvedenia EZ-ULTIMO je podľa výrobcu ponúknuť prémiový cestovateľský zážitok. Prepojenie s platformou zdieľanej mobility je tu už len akoby vítaný bonus navyše. Zdá sa, že pôvodný zámer je dodať možnosti luxusnej prepravy najmä prvotriednym hotelom, reštauráciám a letiskám, ktoré cielia na najnáročnejšiu klientelu.

 

Bežným smrteľníkom sa preto daný koncept môže zdať vzdialený. V Renaulte však mysleli na všetkých a sľubujú, že EZ-ULTIMO bude pre používateľov dostupný viacerými rôznymi spôsobmi. Prenajať si ho môžete na pár hodín alebo na celý deň. Je len na vás či s ním pôjdete na výlet, okružnú jazdu, použijete ho ako narodeninové prekvapenie alebo v ňom požiadate partnerku o ruku.

 

EZ-ULTIMO môže rozšíriť ponuku služieb tiež spoločnostiam, ktoré poskytujú ride-hailing (u nás bežne známe ako taxislužby, resp. UBER). Interiér je prispôsobený tak, aby poskytoval maximálny komfort trom cestujúcim. Koncových zákazníkov by si teda určite našiel aj touto cestou.

 

 

 

Ak vás nezaujal Renault EZ-ULTIMO, pozrite si štýlový a cenovo dostupný Hyundai

 

Hyudai Kona Electric

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?