Všetko o elektrických autách
All4car

Vedecký objav - prelomový typ spaľovacieho motora

 

Elektromobily sa neustále dostávajú do popredia, avšak na dôležitosti teraz nadobúdajú aj hybridy. A tak pre hybridné vozidlá bol vyvinutý nový typ spaľovacieho motora, ktorý predstavil z Michiganskej univerzity Dr. Norbert Müller. Uviedol ho ako jeden z revolučných systémov novej koncepcie.

 

 

WDG – diskový spaľovací motor

Jedná sa o WDG (Wave Disk Generator – tzv. diskový spaľovací motor), ktorý má vďaka dlhému výzkumu priniesť predovšetkým pokrok v konštrukcií motora na fosílne paliva. Práve tento výzkum dotovaný armádou Spojených štátov, ktorého suma bola 2,5 mil. dolárov priniesol úspech a nadšenie.

 

 

 

 

WDG proces

WDG diskový spaľovací motor má presne tvarované radiálne kanály, presnejšie palivo vstupuje cez centrálny prívod do jednotlivých sekcií. V dôsledku rotácie disku sa kanál po naplnení paliva celkom uzavrie. Nakoniec dochádza k stlačeniu a zapáleniu zmesi. Explózia pootočí disk a vypustí spaliny do výfukového potrubia. Vzájomne sa otvorí nová sekcia, do ktorej sa cez prívod prenesie nová palivová zmes. Celý tento priebeh je vykonávaný pri vysokých otáčkach disku.

 

Rovnako podľa ďalších výzkumov motor dokáže premeniť 60 % paliva na energiu, no u konvenčných piestových motorov je to približne 15 %. Práve s týmto súvisia nižšie emisie. Taktiež motor nemá piesty, ventily a s nimi súvisiace rozvody. Nie je ani prevodovka alebo kľukový hriadeľ. 

 

Pri tomto procese odpadá veľa zložitých a komplikovaných dielov, ktoré znižujú účinnosť klasických spaľovacích motorov. Bežný spaľovací motor má účinnosť 15 %, no podľa Dr. Müllera bude mať účinnosť až 60%. Bude to možné pri menších rozmeroch, hmotnosti a predovšetkým pri lacnejšej výrobe.

 

Dr. Müller opisuje nový motor s emisiami CO2 nižšími o 95% oproti klasickej koncepcii. Ďalej sa vyjadril: “Naším cieľom je konštrukcia veľmi úsporného hybridného vozidla spĺňajúceho požiadavky uživateľa na dojazd minimálne 800 km. To všetko pri nižšej cene vozidla, lepších provizorných výkonoch a veľmi nízkych provizorných nákladov”.

 

 

 

 

Varšavský technologický inštitút

Tento inštitút taktiež spolupracuje na výzkume a vývoji spaľovacieho motora. Sústreďuje sa predovšetkým na automobilový priemysel, avšak WDG má možnosť stať sa jedným z najefektívnejším nástrojom pre výrobu energie po celom svete (ako napríklad rôzne elektrické centrály).

 

 

Dostupnosť motora

Motor bude dostupný na začiatku roka 2018. Jeho prototyp má výkon 25 kW (33,5 koní), a je vhodný na umiestnenie do hybridného vozidla. S týmto typom bezválcového motora sa začalo experimentovať už v 50tych rokoch 20 storočia. Taktiež ak bude motor spĺňať parametre, bude to prevratná revolúcia v celom automobilovom priemysle.

 

 

 

Vyberte si svoj hybrid

 

Hybridy

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?