Všetko o elektrických autách
All4car

Prečo by hliníkové batérie pre elektromobily mohli byť to pravé

 

Batéria je alfou a omegou každého elektromobilu. Preto niet divu, že sa výskumné tímy po celom svete denne snažia prísť s revolučným riešením, ktoré by prinieslo lacnejšiu a efektívnejšiu alternatívu k (v súčasnosti najpoužívanejším) lítiovo-iónovým batériám.

 

 

Znovuobjavený potenciál hliníkových batérií

Pravda je, že lítiovo-iónovým batériám vďačíme za veľa. Ich príchod spustil slušnú technickú revolúciu. Avšak, ako každý objav, aj oni majú svoje konštrukčné a technologické obmedzenia. Patria medzi ne napr. slabá životnosť (v praxi krátky dojazd elektromobilov) či vyššia cena, ktorá môže tvoriť až 1/3 celkovej ceny vozidla. Pri hľadaní najvhodnejšej náhrady sa väčšina odborníkov zhoduje na tom, že najväčší potenciál majú práve hliníkovo-vzduchové akumulátory. Nad ich využiteľnosťou sa špekuluje už niekoľko rokov, no zdá sa, že až teraz prišiel čas na ich vývoj a tie správne vylepšenia, ktoré im prinesú žiadanu popularitu.

 

 

Najväčšie výhody hliníkovo-vzduchových batérií:

  • sú menšie, ľahšie a lacnejšie ako ich lítiovo-iónové náprotivky,
  • sú 100% recyklovateľné,
  • neobsahujú potenciálne výbušné plyny ani toxické látky.

 

 

Ako to funguje?

Na kovovo-vzduchových batériách všeobecne je veľmi praktická ich konštrukčná jednoduchosť. Pozostávajú totiž len z jednej elektródy. To znamená, že sa môžu pýšiť konkurenčnou výhodou v podobe vyššej energetickej hustoty. Ako kladná elektróda (katóda) tu slúži vzdušný kyslík, zápornú (anódu) tvorí hliník. Nesmie chýbať elektrolyt a kanáliky zabezpečujúce prívod vzduchu.

 

Elektrický prúd vzniká počas oxidácie hliníka, čomu predchádza rozpustenie vzduchovej elektródy pomocou katalyzátorov v elektrolyte. Po nabití batérie nastáva opačný proces a kyslík sa spätne uvoľňuje do ovzdušia.

 

 

 

S nabíjaním elektromobilov a výberom príslušenstva vám pomôžeme

 

Zistiť viac

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?