Všetko o elektrických autách
All4car

Požičiavanie elektromobilov v Trnave

 

V Trnave dlhodobo pracujú na unikátnom projekte e-trnava.eu, ktorý môže byť príkladom aj pre iné slovenské mesta v oblasti e-mobility. Stojí za ním spoločnosť MTOP s partnermi. Projekt predstavuje a zastrešuje komplexné služby elektromobility v rámci mesta. Okrem neustále sa rozrastajúcej sieti nabíjacích staníc, je tu i možnosť prenájmu či zdieľania elektrických automobilov. K dispozícii sú okrem elektromobilov aj elektrifikované kolobežky, bicykle a skútre.

 

Majitelia elektrických automobilov majú v Trnave už dávnejšie zvýhodnené poplatky za parkovanie. V minulom roku mesto v spolupráci s partnermi prišlo aj s možnosťou vyskúšať si jazdenie na elektromobiloch. Elektrické vozidlá je možné si prenajať na deň, týždeň alebo mesiac. Aktuálne sú k dispozícii elektromobily: 5-miestna Tesla Model X 75 D, 2-miestny Smart Fortwo electric drive, 4-miestny Peugot iOn, 5-miestny Nissan Leaf a 7-miestny Nissan e-NV. Okrem elektrických automobilov je možné zapožičať si aj elektrické kolobežky, bicykle a skútre. Tieto prenájmy elektromobilov sú orientované napríklad na návštevníkov Trnavy či ľudí, ktorí by sa chceli s takýmto vozidlom zoznámiť bližšie. Projekty s podobným zameraním vznikajú po celej Európe. Obyvatelia Trnavy majú takto príležitosť skúsiť, ako sa v elektromobile jazdí, a to bez toho, aby si auto museli zakúpiť. V rámci projektu majú možnosť využiť služby elektrických automobilov v podobe dlhodobého prenájmu aj firemní zákazníci. Všetky zapožičané vozidla majú bezplatné nabíjanie počas celej doby prenájmu. Podmienky prenájmu elektromobilov a kompletný cenník nájdete na internetovej stránke mesta Trnava. Na tejto stránke je možná aj jednoduchá a rýchla rezervácia elektrických automobilov cez webový prehliadač alebo android aplikáciu.

 

 

 

 

V súčasnosti prevádzkovateľ ponúka nabíjanie elektrických automobilov na Novej ulici 3B pri južnom obchvate v blízkosti nákupnej zóny The Mall, rýchlonabíjacia stanica funguje aj na Coburgovej ulici 82. Od septembra 2017 pribudla tretia rýchlonabíjacia stanica na križovatke ulíc Rybníkova a Hlboká na novom parkovisku pod hradbami. Nabíjacie stanice sú monitorované online kamerovým systémom a tak si môžete kedykoľvek overiť ich aktuálnu obsadenosť. Stiahnutím aplikácie a jednoduchou registráciou získavate okamžitý prístup k nabíjacím staniciam vo svojom okolí. Čas nabíjania sa pohybuje v priemere od 15 do 30 minút. V každej nabíjacej stanici je dostupný vysokorýchlostný internet a množstvo iných služieb. V tomto roku sa pripravuje rozšírenie nabíjacích staníc o 7 wall-boxov v rôznych lokalitách Trnavy ako sú bytové komplexy či obchodné centrá. Ako už bolo spomenuté, všetky zapožičané vozidla majú bezplatné nabíjanie počas celej doby prenájmu.

 

Veľmi zaujímavý je aj projekt zdieľania elektrických automobilov. Ten ponúka možnosť odovzdať, alebo si prevziať elektromobil na ktoromkoľvek výdajnom mieste v sieti nabíjacích staníc spoločnosti MTOP. Elektromobily je možné na týchto miestach aj zamieňať. Na všetkých výdajných miestach je aj možnosť zaparkovať vaše vozidlo a pokračovať na zapožičanom elektromobile. Cieľom tohto projektu je takzvané susedské zdieľanie elektrických automobilov. Služba bude dostupná prostredníctvom aplikácie, pomocou ktorej si bude možné zarezervovať vozidlo na konkrétny termín. Taktiež vás bude informovať o aktuálnej polohe vozidla, jeho plánovanej obsadenosti a úrovni nabitia batérie.

 

 

 

 

Tento projekt je jedinečný nielen v tom, že prináša obyvateľom a návštevníkom Trnavy možnosť vyskúšať si, ako sa v elektromobile jazdí, a to bez toho, aby si auto museli zakúpiť, ale aj nesporný ekologický aspekt. Určite je len otázkou času, kedy sa podobne projekty rozšíria aj do ostatných miest. U nás v Mestečku (okres Púchov) si môžete vyskúšať taktiež jazdu na elektromobile. Ak vás nezaujmú práve elektromobily, máme aj široký výber elektrokolobežiek, segwayov a hoverboardov. Príďte a vyskúšajte si jazdu na ekologických vozidlách.

 

 

 

Vyskúšajte si jazdu na elektromobile

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?