Všetko o elektrických autách
All4car

Porovnanie najpredávanejších elektromobilov za rok 2018

 

To, že elektromobilita je na vzostupe, nie je žiadnou novinkou. Na Slovensku sme si však už zvykli, že svetové (či aspoň európske) trendy nasledujeme o niečo opatrnejšie ako naši najbližší susedia. Našťastie však, aj rok 2018 ukázal, že záujem o elektrické a plug-in modely áut u nás rastie.

 

 

Najpredávanejšie značky na Slovensku

Môžeme to pripísať z roka na rok širšej ponuke alebo čoraz väčšiemu povedomiu o výhodách elektrických vozidiel. V každom prípade je potešujúce, že predaje elektromobilov u nás stúpli medziročne (pri porovnaní rokov 2017 a 2018) o 27 %.

 

 

NAJPREDÁVANEJŠIE ELEKTROMOBILY NA SLOVENSKU

POČET PREDANÝCH KUSOV

PRIEMERNÁ CENA

1. Nissan Leaf

175

34 250 €

2. Nissan ENV200

66

37 680 €

3. SMART ELECTRIC DRIVE

53

22 139 €

4. Volkswagen E-UP!

51

21 900 €

5. BMW I3

51

55 258 €

 


Slovenské štatistiky pritom nie vždy kopírujú tie európske. Až kým nepríde na model Nissan Leaf. Ten si (za minulý rok) drží jednoznačné prvenstvo v našom aj európskom rebríčku. Jeho predaj u nás predstavuje až 40 % celkového trhového podielu v segmente osobných elektrických vozidiel.

 

Nový Nissan Leaf 3.ZERO, ktorý automobilka uvedie už tento rok, bude (okrem iného) obsahovať novú a vylepšenú aplikáciu NissanConnect EV a možnosť navigácie až k dverám. Jeho špeciálna limitovaná edícia na trh príde s 62 kWh batériou a dlhšou dojazdovou vzdialenosťou. Na jedno nabitie sľubuje až 385 km jazdy.

 

Zaujímavé je druhé najpredávanejšie vozidlo u nás. Za minulý rok sa ním stala dodávka Nissan e-NV200. Je dôkazom toho, že pre kupujúcich sú pri výbere elektromobilov zaujímavé aj iné ako len menšie mestské vozidlá. Podľa výrobcu sú jeho najväčšími prednosťami nízke prevádzkové aj servisné náklady (o 40 % nižšie pri porovnaní s vozidlom z rovnakého segmentu so vznetovým motorom) a taktiež plynulá a prekvapivo tichá jazda.

 

Presným opakom je Smart Electric Drive, ktorý si, spomedzi oficiálne predávaných elektromobilov u nás, tesne vydobyl tretie miesto. Jeho praktickosť, agilitu a dostupnú cenu minulý rok ocenilo 53 nových majiteľov. Na Smarte sú zaujímavé najmä dva údaje – výkon 81 elektrických koní a krútiaci moment 160 Nm, ktoré mu dodávajú slušnú dynamiku už od prvej otáčky.

 

V rebríčku najpredávanejších vozidiel na Slovensku sa umiestnil aj model, ktorý sami produkujeme. V tomto prípade ide o Volkswagen e-UP!, ktorý sa exkluzívne vyrába v bratislavskom závode. Najviac e-UPov síce každý rok putuje do Nórska, niekoľko kusov však minulý rok zostalo aj doma.

 

Päticu najpredávanejších áut uzatvára BMW i3 (s predošlým Volkswagenom sa de facto delí o štvrtú priečku). Napriek vyššej obstarávacej cene si našiel svojich fanúšikov. Dá sa totiž považovať za ultra-ekologické vozidlo. Okrem elektrického pohonu sa pýši aj tým, že energia potrebná na jeho výrobu pochádza zo 100 % obnoviteľných zdrojov. Navyše, niektoré použité materiály sú zložené z recyklovaných surovín. Zaujímavosťou je, že časť jeho konštrukcie je vyrobená z karbónu, vďaka čomu BMW i3 váži len 1 345 kg.

 

 

Počet elektromobilov na slovenských cestách

Ktoré vozidlá do zásuvky sú Slovákmi najvyhľadávanejšie za posledný rok, sme už zistili. Koľko ich však v našom teréne nájdeme celkovo? Podľa posledných štatistík zverejnených Ministerstvom hospodárstva by aktuálne u nás malo jazdiť približne 1 570 áut s elektrickým pohonom. Optimistické odhady dokonca hovoria, že do roku 2030 by z každých stotisíc nových áut predaných na Slovensku malo byť až 30-tisíc elektromobilov. Či je to reálny cieľ alebo utópia ukáže blízka budúcnosť.

 

 

Trendy u susedov

Tradične sa slovenské chute porovnávajú najmä s českými. V prípade predajov elektrických áut je však zaujímavé sledovať aj celoeurópske čísla a zmeny v TOP 5 za posledných niekoľko rokov. Najväčšie prekvapenie nastalo hneď na špici rebríčka, keď Nissan Leaf zosadil z prvej priečky dovtedajšieho trojnásobného víťaza Renault Zoe (najpredávanejšie vozidlo v rokoch 2015 - 2017).

 

V Rakúsku a v Čechách dominuje VW e-Golf. Pod prvou trojkou sa v Čechách umiestnila aj americká Tesla, pre ktorú bude tento rok prelový. V Európe sa totiž netrpezlivo čaká na príchod Modelu 3, ktorý vo svojom segmente určite zamieša karty.

 

 

Najpredávanejšie elektromobily v Európe

Najpredávanejšie elektromobily v Českej republike

Najpredávanejšie elektromobily v Rakúsku

1. Nissan Leaf

1. Volkswagen e-Golf

1. VW e-Golf

2. Renault Zoe

2. Nissan Leaf

2. Renault Zoe

3. Volkswagen e-Golf

3. BMW i3

3. Nissan Leaf

4. BMW i3

4. Tesla Model S

4. BMW i3

5. Tesla Model S

5. Tesla Model X

5. Hyundai Kona

 

 

 

Nabíjacie káble, wallboxy a redukcie

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?