Všetko o elektrických autách
All4car

Ktoré zručnosti musí mať v životopise dobrý vývojár autonómnych áut?

 

Máte nadšenie pre autá a myšlienka autonómnej dopravy vás láka aj profesne? Možno by ste sa radi uplatnili pri vývoji fascinujúcich vozidiel budúcnosti, no neviete, kde začať. Pre začiatok vám nesmú byť cudzie tieto pojmy.

 

 

  • Ovládanie programovacích jazykov

Všeobecne sa za najpopulárnejší (na písanie systémového a aplikačného softvéru) považuje jazyk C. Cestu si však budete musieť nájsť aj k jazyku C++, ktorý je nadstavbou k C. Rozširuje ho o vlastnosti objektovo-orientovaného programovania. Ak viete písať v  C++, ste len krok od ovládania Javy, ktorý je v tomto odvetví takisto vysoko cenený. Trojicu objektovo-orientovaných programovacích jazykov vo vašom CV by mal uzatvárať Python. Unikátna syntax, na ktorej je založený, vám (našťastie) uľahčí jeho učenie.

 

 

  • Skriptovanie (Shell skript)

Ak chcete vyniknúť v akomkoľvek vývojárskom prostredí, musíte vedieť rozdávať príkazy. V tomto prípade je nutné ovládať písanie skriptov v programe Shell.

 

 

  • Spracovanie obrazu

Ide o samostatnú oblasť aplikovanej informatiky. Pre vývojárov je spracovanie obrazu  nenahraditeľnou zručnosťou, vďaka ktorej dokážu pomocou rôznych algoritmov a metód získať potrebné informácie zo vstupov v podobe konkrétnych obrazov.

 

 

  • Umelá inteligencia

Nadšenie pre umelú inteligenciu a najmä znalosti o nej sú vo svete autonómnych vozidiel jedny z najdôležitejších. Na teórii umelej inteligencie je postavený celý princíp autonómnosti (nielen) áut.

 

 

  • Strojové učenie

Je podoblasť umelej inteligencie, ktorá vo vývoji robotických vozidiel umožňuje strojom učiť sa rôzne atribúty získané z reálneho sveta a následne ich vyhodnocovať a správne na ne reagovať bez toho, aby na to boli vopred naprogramované. Úzko súvisí s rozpoznávaním obrazu, predvídaním, či s navigáciou.

 

 

  • Práca so systémami Git a Matlab

Git bol pôvodne nízkoúrovňový nástroj, vyvinutý pri tvorbe jadra operačného systému Linux. Neskôr sa z neho stal kompletný systém na správu revízií, bez ktorého sa dnes obíde len máloktorý profesionálny softvérový vývojár.

 

Interaktívny systém Matlab ponúka programovacie prostredie (s vlastným programovacím jazykom) v súčasnosti využívané na matematické výpočty, programovanie, či počítačové simulácie. Svoj systém autonómneho riadenia v ňom vyvíja a testuje napríklad spoločnosť TESLA.

 

 

  • Zabudovaný softvér

Úspech pri vývoji áut (vo všeobecnosti) závisí od práce so zabudovanými softvérami. Dôkazom sú riadiace jednotky spaľovacích motorov, či systémy ABS. Technologicky ide o situáciu, kedy je riadiaci počítač úplne integrovaný do zariadenia, ktoré ovláda. Väčšinou ide o jednoúčelové zariadenia určené na jednu konkrétnu činnosť.

 

 

 

Všetko dôležité o elektromobiloch

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?