Všetko o elektrických autách
All4car

Elektromobily raz budú lacnejšie než benzínové autá, naozaj

 

Jeden z faktorov, ktorý môže odradiť kupujúceho od nového elektromobilu, je samotná cena elektromobilu. Tá je stále vyššia než cena za benzínové vozidlo.

 

 

Všetko sa zmení, treba si počkať

Vývoj batérií v elektromobiloch neustále napreduje. Vpred ho ženie najmä túžba motoristov jazdiť lacno a ekologicky. Rastúci záujem o elektrické autá tlačí aj na vývojárov batérií a batériových systémov. Lacnejšie ceny batérií spôsobia aj zníženie konečnej ceny elektromobilu, čím sa jeho cena prakticky vyrovná cene benzínového vozidla.

 

V roku 2017 sa predpovedalo, že rok, v ktorom sa ceny elektrických a benzínových vozidiel vyrovnajú, bude 2026. Už v roku 2018 sa predpovedaný rok výrazne znížil a to na číslo 2024. Dnes sa už zvažuje aj rok 2022, ktorý je naozaj „pred dverami“ a tak vidíme, že prognózy mali silný a pravdivý základ. Do roku 2025 by cena batérie v elektromobile mala tvoriť sotva 20 % z celkovej ceny vozidla. Dnes je toto číslo na hodnote 33 %, čo tiež nie je zlá cesta.

 

 

Výsledok?

Silné tlaky na vývoj lacných ale výkonných batérii budú spôsobovať masívnejšie kúpy elektromobilov ako v zahraničí, tak i u nás. V štátoch, kde sú elektromobily tak povediac na dennom poriadku, sa ich postavenie upevní, vo zvyšných sa bude čoraz viac ľudí pri kúpe nového vozu rozhodovať pre elektrický. Motivačné teda nebudú len faktory ako nízke prevádzkové náklady a takmer nulové emisie, faktor samotnej ceny vozidla bude zrejme pri nákupe dominovať úplne.

 

 

Mestá nútia výrobcov viac vyrábať elektrické autá

Emisné zóny, ktoré zavádzajú svetové metropoly – a že ich nie je málo, by mali obmedziť vstup dieselov do určitých častí mesta alebo sprísnia všeobecné emisné normy vozidiel, ktoré by chceli do danej zóny vstúpiť. Nízkoemisné zóny nájdeme v mestách ako Hamburg, Brusel, Kodaň, Paríž, Atény, Rím, Miláno, Lisabon, Göteborg, Madrid, Londýn. Ak budú pribúdať takéto zóny, bude pribúdať aj kúpna sila, ktorá bude žiadať ekologické auto spĺňajúce isté emisné normy, takže výrobcovia áut nemajú možnosť nereagovať na tento trend a do vývoja elektromobilov jednoducho musia priložiť ruku.

 

 

Zdroj foto v článku: www.pcrevue.sk, ROČENKA ELEKTROMOBILITY 2019

 

 

 

S dotáciami budú elektromobily ešte lacnejšie

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?