Všetko o elektrických autách
All4car

Elektrický alebo hybridný pohon možno využijú tanky

 

Tanky jazdiace na elektrinu by ušetrili nemalé náklady.

 

 

Tanky a obrnené bojové vozidlá by mohli v budúcnosti využívať hybridný alebo elektrický pohon. Dnes využívajú väčšinou motory na naftu a benzín.

 

 

Palivo potrebujú nielen na samotný pohon, ale aj na zaistenie energie pre palubné systémy, senzory a systémy podpory pre posádku. Ich motory sú silné, spotrebu majú vysokú a preto napríklad americká armáda minie za jediný deň takmer 2 milióny litrov paliva. Toto palivo je potrebné dopraviť na miesto boja, alebo miesto výskytu armády. Do celého procesu vstupuje aj jedna komplikácia – niektoré tanky potrebujú naftu, iné benzín, dopraviť sa teda musia oba typy paliva.

 

 

Pre zaujímavosť, v Afganistane až 50 % nákladu, ktorý konvoj prevážal, predstavovalo práve palivo. Na konvoje s palivom sa robia veľmi časté nepriateľské nálety, ktorých výsledok nie je pozitívny – straty na životoch, plytvanie palivom a vysoké finančné náklady.

 

 

 

 

Aké výhody by teda priniesol elektrický pohon armádnym vozidlám?

  • Znížila by sa celková spotreba paliva (nafty alebo benzínu) pre vozidlá príslušnej armády. Palivo využívajú aj tie vozidlá, ktoré zabezpečujú dopravu nafty a benzínu, takže spotreba by klesla aj v tejto línii.
  • Problémy ako zaistiť potrebné objemy paliva by odpadli. Tu ale treba byť objektívni a myslieť na to, že problém ako zaistiť naftu vystrieda problém ako zaistiť dostatok elektriny.
  • Životné prostredie by bolo menej zaťažované, pretože by sa znížili emisie vypúšťané do ovzdušia.
  • Znížilo by sa ohrozenie vojakov a jednotiek, ktoré sa starajú o dovoz potrebného paliva k tankom a k ďalším vozidlám.
  • Prevádzka takýchto bojových vozidiel by bola lacnejšia, elektrické a hybridné systémy sa neustále vylepšujú a nie je problém ich vymeniť, nahradiť.

 

 

Dôvody sa čítajú pekne, ale...

Aj v tomto prípade nájdeme nejaké to ale, ktoré je treba doriešiť. Je ním výroba energie priamo na bojisku, alebo stanovisku. Ak sa oslobodíme od neobnoviteľných palív, nemôžeme sa spoliehať na dieselové generátory, ale musíme hľadať zdroje energie niekde inde. Vymeniteľné batérie, solárne alebo jadrové reaktory či poľný systém na výrobu elektriny by mohli fungovať, no sú predmetom dlhších debát a úvah.

 

 

Američania nesnívajú, ale diskutujú

Americká armáda o alternatívnych pohonoch živo diskutuje. Do roku 2025 sa ministerstvo obrany v tejto krajine zaviazalo k tomu, že 25 % energie, ktorú použije, bude z obnoviteľných zdrojov. Armádu chce značne modernizovať, a časom do nej zaviesť elektrické pohony. Takže tankov „na baterky“ sa zrejme dočkáme...

 

 

 

Vodík ako alternatívne palivo

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?