Všetko o elektrických autách
All4car

Drahej elektrodoprave na Slovensku svitá na lepšie časy

 

Tiež si ako majiteľ elektromobilu často povzdychnete, že auto veru nie je lacná záležitosť? Kým náklady na vozidlá s bežným spaľovacím motorom sú u nás jedny z najnižších, pri elektromobiloch je situácia presne opačná.

 

 

Porovnanie nákladov

Nie je tajomstvom, že priemerné obstarávacie náklady elektrických vozidiel sú štandardne vyššie ako pri autách na benzínový či dieslový pohon. Nečudo preto, že cena elektromobilov je asi najčastejším argumentom všetkých skeptikov, prečo ich nekupovať. Zaujímavá je však informácia, že v priebehu prevádzky sa skôr či neskôr celkové náklady pri jednotlivých typoch pohonov vyrovnávajú. Samozrejme, vždy v závislosti od daného modelu a pri porovnávaní vozidiel v podobnej triede.

 

Ak si totiž uvedomíme náklady na pohonné látky a opravy, resp. údržbu, zistíme, že priemerné mesačné výdavky spojené s vlastníctvom elektromobilu v niektorých prípadoch možno pokojne porovnávať s inými typmi áut. Presnejšie – v niektorých krajinách.

 

 

Slovensko vz. Európa

Podľa posledných prieskumov sa priemerné mesačné náklady na vlastnenie a prevádzku elektromobilov v Európe pohybujú okolo 819 €. Neprekvapí, že Slovensko si v rebríčku 21 porovnávaných krajín veľmi nešplhlo. S čiastkou 955 € za mesiac nám patrí nelichotivá 20. priečka.

 

Pre porovnanie - na prvom mieste je Maďarsko so svojimi 597€ mesačne. Z nami sa umiestnili Taliani (986 €). Ako sa dajú také značné rozdiely vysvetliť? Jednoducho.

 

Do hry tu vstupuje viacero faktorov, ktoré sa v jednotlivých krajinách veľmi líšia. Najmä dane, poistné, legislatívne prostredie, resp. podpora elektromobility zo strany štátu, ceny elektriny ako pohonnej hmoty a iné. Napríklad v Nórsku celková prevádzka elektromobilu stojí menej ako vlastnenie benzínového či naftového motora.

 

 

Budúcnosť vyzerá optimisticky

V prospech elektromobilov už dnes hrajú nízke náklady na ich bežnú prevádzku. Priemerná cena nabíjania elektrinou sa odhaduje na 39 €, kým napr. pri benzíne je to mesačne 110 €. Nehovoriac o minimálnom servisovaní elektrických vozidiel.

 

Na Slovensku by tieto fakty mali v blízkej budúcnosti podporiť aj opatrenia spísané v dokumente Akčný plán rozvoja elektromobility v SR. Ten obsahuje návrhy rôznych výhod pre majiteľov bezemisných a nízkoemisných automobilov, napr. “zelené” značky (ktorými sa v premávke odlíšia od bežných áut), možnosť využívania vyhradených jazdných pruhov či bezplatné parkovanie. Okrem toho sa u nás čoraz viac hovorí aj o zhusťovaní siete nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá. Toto spolu so zvyšujúcim sa povedomím o ekológii, postupným znižovaním cien elektrických áut a tlak okolitých vyspelých štátov sú dobrými správami pre rozvoj elektromobility na Slovensku.

 

 

 

Vybrať elektromobil do reálnej prevázdky

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?