Všetko o elektrických autách
All4car

Dobrá správa - nabíjacích staníc GreenWay bude viac

 

Spoločnosť získala silný stimul od Európskej investičnej banky.

 

Toto poteší všetkých elektromobilistov. Spoločnosť GreenWay plánuje tento rok na Slovensku otvoriť okolo 15 rýchlonabíjacích staníc s maximálnym výkonom 50 kW. Sieť rozšíri aj približne 40 staníc s výkonom do 22 kW. Firma pracuje aj na spustení troch špeciálnych hubov, ktoré nabijú štyri autá naraz. Už teraz môžete dodať svojmu elektromobilu silu na jednej z 30 rýchlonabíjacích staníc firmy GreenWay a jej partnerov. V prípade núdze isto padne vhod aj niektorá z 15 pomalších AC staníc.

 

 

Hlavné ťahy sú pokryté

Sieť spoločnosti GreenWay vás nenechá visieť na trase z Bratislavy po D-dvojke po české hranice či po rýchlostnej ceste do Banskej Bystrice. Diaľnice do Košíc sa dožijú možno naše vnúčatá, ale už dnes ju s pomocou siete GreenWay zvládne aj elektromobil. A to nehovoríme o Poľsku. Keď zatúžite po ekologickom výlete za krásami baltského pobrežia, isto vám padne vhod stovka nabíjacích staníc firmy GreenWay na cestách nášho severného suseda.

 

 

Najväčší hráč v regióne

Spoločnosť začala v roku 2014 s 15 stanicami medzi Bratislavou a Košicami. Za štyri roky sa riadne vyšvihla. Dnes je najväčším hráčom v strednej Európe. Poskytuje exkluzívne nabíjacie služby pre slovenské Tesco, v Poľsku je zase partnerom gigantu IKEA. Spolupracuje aj s Daimlerom, BMW, Nissanom, Intelom či s Auparkom, spoločnosťou Auchan a MAX.

 

 

17 miliónov od EIB

Spoločnosť GreenWay nespí na vavrínoch. Vlani na jeseň predstavila veľkolepý plán. Chce postaviť 850 nových nabíjacích staníc za 34 miliónov eur. Sedemnásť miliónov získala ako investíciu od Európskej investičnej banky.

 

Firme sa to podarilo ako prvej v regióne.

 

„Našou víziou je zdravšia a čistejšia stredná a východná Európa, vďaka rozšírenému využitiu elektrickej mobility,“ povedal pri tej príležitosti spoluzakladateľ spoločnosti GreenWay Peter Badík. „Financovanie EIB je základným komponentom nášho plánu pridať niekoľko sto nabíjacích staníc v regióne, zaviesť špičkové technológie, zlepšiť služby zákazníkom a posilniť našu vedúcu pozíciu na trhu,“ pokračoval.

 

„Pracujeme na odstraňovaní prekážok pre masový príliv elektrických vozidiel do tohto regiónu. Je čas, aby sa miestne samosprávy, automobilový priemysel a ďalší hráči spojili a podporili prechod na čistejšiu a zdravšiu elektrickú dopravu,“ dodal spoluzakladateľ spoločnosti.

 

 

Centrálny back-end

GreenWay prevádzkuje prepojenú sieť nabíjačiek, nie izolované stanice. Táto sieť má centrálny back-end systém. Sleduje spotrebu energie, robí fakturáciu, pomôže užívateľom nabiť svoje auto aj mimo siete. Pre zákazníkov má spoločnosť nonstop linku. Na prehľadnej mapke (pozrite si mapku) si môžete pozrieť, ktorú nabíjačku máte najbližšie, či je voľná a má dosť energie.

 

 

Nissan Leaf sa nabije za 30 minút

Ako dlho vlastne trvá, kým sa v sieti GreenWay nabije elektromobil, napríklad taký Nissan Leaf? DC rýchlonabíjačke s výkonom do 50 kilowattov bude trvať zhruba polhodinu, kým ho dostane na 80 percent kapacity batérie.

 

Nedá sa však presne povedať, za aký čas sa batéria úplne nabije. Spoločnosť GreenWay upozorňuje, že skutočná rýchlosť nabíjania závisí od mnohých faktorov – napríklad od kapacity batérie, úrovne nabitia alebo teploty okolia.

 

Zaváži aj to, či používate pomalšiu AC, alebo rýchlu DC nabíjačku. Treba rátať s tým, že ak je na tú istú stanicu pripojený ďalší elektromobil, bude to trvať dlhšie.

 

Maximálny výkon nabíjacích staníc ovplyvňujú aj prípadné technické obmedzenia auta či lokality, v ktorej stojí.

 

 

 

Nabíjanie elektromobilov - možnosti

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?