Všetko o elektrických autách
All4car

Čerpacích staníc začína vo svete ubúdať

 

V niektorých krajinách sa čerpacie stanice začínajú meniť na nabíjacie stanice.

 

 

Nie je to tak dávno, čo sme vás informovali o tom, že v Británii je počet nabíjacích staníc vyšší než počet čerpacích staníc. Článok nájdete aj tu. Podobná situácia sa začala diať aj v Nórsku, kde sa to však dalo čakať a predvídať. Nóri ako priekopníci elektromobility zvyšujú dopyt po nabíjacích staniciach. Do roku 2025 sa tu budú dať kúpiť nové vozidlá len na elektrický pohon.

 

 

 

 

Aby mali majitelia elektromobilov kde pohodlne nabiť svoje autá, nórska spoločnosť Circle K, prevádzkujúca čerpacie stanice aj v tejto krajine, spravila radikálny, a veľmi medializovaný krok. Na jednej svojej čerpacej stanici v Osle kompletne vymenila čerpacie prístroje, a z čerpacej stanice sa tak stala stanica nabíjacia. Spoločnosť vlastní v krajine približne 16 000 čerpacích staníc, a hoci toto prerobenie sa týka len jednej z nich, je to veľký krok vpred. Dáva nám najavo, že elektromobil sa ujal, v praxi funguje, ľudia ho používajú a záujem po kúpe rastie, aj bude rásť.

 

 

Spoločnosť Circle K je teda priekopníkom a zrejme odštartovala éru, v ktorej budú Nóri postupne dávať zbohom klasickým čerpacím staniciam.

 

 

Aj Japonsko naskočilo na tento trend

Podľa prieskumov spoločnosti Nissan sa v Japonsku preukázateľne nachádza viac nabíjacích než čerpacích staníc. Už v roku 2016 disponovala krajina čerpacími stanicami s počtom približne 34 000, pričom nabíjacích staníc bolo približne 40 000. Pri vzrastajúcom trende počtu elektromobilov na cestách vo svete je možné, že v tomto roku sú čísla oveľa vyššie. Presnú štatistiku sme za tento rok však nenašli.

 

 

 

 

Budúcnosť prinesie ešte viac nabíjačiek

Keďže viaceré krajiny, medzi nimi aj Slovensko, podporujú kúpu nových elektromobilov, čerpacie stanice sa časom dostanú na druhú priečku a nabíjacie ich predbehnú. Tento trend sa očakáva najmä v krajinách, ktoré dominujú priečkam čo sa týka predajnosti nových elektromobilov. Momentálne sa najviac elektromobilov ročne predá v Číne. Za Čínou sú Spojené štáty americké a potom – prekvapivo – Nemecko. Predbehlo dokonca Nórsko, o takmer 4 000 predaných vozidiel. Tento stav však mohol zapríčiniť fakt, že v Nórsku jazdí na elektromobil viac obyvateľov než v Nemecku, a preto predaj nemôže v každom roku držať celosvetové prvenstvo.

 

 

Zdroj foto v článku: www.circlek.no

 

 

 

Stúpa aj trend elektrických autobusov

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?