Všetko o elektrických autách
All4car

Bude sa elektromobil ZhiDou vyrábať na Slovensku?

 

V novembri 2017 sa objavila v médiách tlačová správa, že na Slovensko smeruje ďalšia významná investícia v oblasti automobilového priemyslu. Čínsky výrobca elektromobilov Zhi Dou, ktorý podobne ako Volvo patrí pod koncern Zhejiang Geely Holding Group, začal hľadať miesto, kde by mohol vybudovať nový výrobný závod pre lokálny trh. Aktuálne investor analyzuje svoje možnosti a rozhoduje sa o umiestnení svojej výroby medzi Slovenskom, Slovinskom, Poľskom, Maďarskom a Rumunskom. „Práve rozbiehame prvé analýzy a uvažujeme, kde umiestnime nový výrobný závod,“ potvrdil pre denník Hospodárske noviny konateľ spoločnosti Zhi Dou Slovensko Branislav Kocper. Výrobný závod v celkovej hodnote 400 miliónov eur by mal začať s produkciou v roku 2020. „Predpokladaná kapacita výroby by mala byť na úrovni  3 tisíc elektromobilov mesačne, čo zodpovedá potrebe zhruba 500 zamestnancov," uviedol pre denník Kocper. Vyrábať by sa mal dvojmiestny model D2 s výkonom 30 kilowattov a dojazdom takmer 260 kilometrov.

 

 

elektromobil Zhi-dou, modrý elektromobil

 

 

Samotné rozhodovanie, ktorú lokalitu si čínsky investor nakoniec vyberie závisí podľa odborníkov od množstva faktorov. Slovensko má v rámci Európy strategickú polohu, rozvinutú infraštruktúru, dostatok logistických priestorov a výhodou môže byť aj euro. Okrem toho na rozmáhajúci sa trend výroby elektromobilov reaguje už aj naša veda. Slovenské univerzity sa postupné začínajú zameriavať na výskum a vývoj v oblasti elektomobility. V neprospech investície hrá čoraz horšia situácia na slovenskom trhu práce. Ťažkosti s nedostatkom pracovných miest by ale mohol vyriešiť východný región, nad ktorým uvažuje aj samotná spoločnosť. "Východné Slovensko má zaujímavé priemyselné parky, ktoré disponujú dobrou infraštruktúrou a taktiež sú tam umiestnené viaceré firmy, ktoré by sa mohli stať potenciálnymi dodávateľmi potrebných dielov a materiálov," spresnil konateľ spoločnosti Branislav Kocper.

 

 

elektromobil Zhi-dou zvnútra, palubná doska Zhi-dou

 

 

Podľa informácií, s ktorými prišla ako prvá lokálna piešťanská televízia a následné boli zverejnené vo viacerých médiách, by mala svoj nový závod na výrobu komponentov do elektromobilov postaviť v Hornej Strede pri Piešťanoch automobilka Porsche. Spoločnosť už kúpila prostredníctvom svojej slovenskej nástrojárne Porsche Werkzeugbau pozemky v blízkosti diaľničného privádzača s rozlohou 20 hektárov. Správa ďalej uvádza, že elektromobily tejto značky by sa mohli montovať v bratislavskom závode koncernu Volkswagen Group, pod ktorý Porsche patrí. Automobilka už údajne s ponukou spolupráce oslovila aj Piešťanské letisko. Podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča, spoločnosť Porsche bude informovať o svojich plánoch v Hornej Strede v prvom alebo druhom kvartáli roku 2018. Dobrým východiskovým bodom pre Porsche by mohlo byť aj to, že Slovensko už skúsenosti s výrobou elektromobilov má. Zatiaľ jediným závodom, ktorý vyrába elektromobily na Slovensku, je práve bratislavský závod Volkswagenu. Vyrába sa tam populárny model Volkswagen e-UP!

 

 

žltý elektromobil Zhi-dou,

 

 

Tieto dve možné investície len potvrdzujú, že Slovensko ako lokalita je stále atraktívne pre investorov z automobilového priemyslu. Štyri už u nás výborne fungujúce automobilky a vybudovaná sieť s viac ako tristo dodávateľmi je dostačujúcim argumentom pre všetky spoločnosti, ktoré hľadajú vhodnú lokalitu v našom regióne. Najväčším prínosom týchto investícií je však to, že sa zameriavajú na elektromobilitu. Zaujímavé je aj smerovanie francúzskej automobilky PSA Groupe, ktorá taktiež  oznámila svoj zámer vyrábať elektromobily vo svojom závode v Trnave. Výroba elektromobilov by sa v Trnave mala začať koncom roka 2019, najneskôr v roku 2020. 

 

 

 

Pozrite si elektromobily, ktoré môžete kúpiť na Slovensku

 

 Kúpa elektromobilu na Slovensku

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?