Všetko o elektrických autách
All4car

Bezpečnejšie cesty vďaka autonómnym autám

 

Medzi najznámejšie pozitíva samojazdiacich vozidiel patrí zvýšené pohodlie počas jazdy či zlepšenie plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky. Práve bezpečnosť je jednou z najzávažnejších a najdiskutovanejších tém posledných dní.

 

 

Viac kilometrov bez nehody

Keď si navzájom želáme „veľa šťastných kilometrov“, v pozadí je vždy podmienka, že aspoň tak opatrne ako my musia jazdiť aj ostatní šoféri. Štatistiky nehodovosti však stále hovoria o opaku. Ľudský faktor, pod ktorým si môžeme predstaviť nepozornosť či neskúsenosť vodičov, je totiž najčastejšou príčinou vzniku kolízií. Niektoré prieskumy hovoria, že až 9 z 10 prípadov nehôd má na svedomí ľudská chyba.

 

Nadšenci autonómnych vozidiel a samotné automobilky veria, že zavedenie týchto technológií do praxe bude znamenať rapídne zníženie týchto smutných štatistík.

 

 

Autonómnosť aj v hromadnej doprave

Niektoré krajiny využívajú potenciál autonómnych vozidiel už aj v hromadnej či nákladnej doprave. V Nórsku, Švédsku a Francúzsku nájdete autonómne mikrobusy. Na britských, nemeckých a amerických diaľniciach zase môžete stretnúť (zatiaľ aj s vodičom v kabíne) autonómne kamióny. Pre majiteľov prepravných spoločností znamenajú moderné technológie jedno plus navyše. Možno už za krátky čas im totiž prinesú možnosť rapídne znížiť personálne náklady. Preprava ľudí či tovarov sa tak stane ešte efektívnejšou a lacnejšou.

 

V súčasnosti sú autonómne systémy stále populárnejšie v osobnej doprave a predovšetkým v mestách. Car sharing sčasti odbremeňuje najvyťaženejšie úseky v centrách veľkých miest a služby ako Uber zase prepravu zefektívňujú.

 

 

K slovu sa hlási poistné

Skúseného pozorovateľa neprekvapí, že do vývoja, resp. zavádzania autonómnych áut do bežnej premávky majú čo povedať aj poisťovne. Menšia pravdepodobnosť nehodovosti sa musí prejaviť aj na výške poistného. Konkrétne na jeho znížení, čo, samozrejme, poteší každého majiteľa motorového vozidla. Navyše, ako vyplýva z prieskumov, poisťovne sú jedným zo subjektov, ktoré môžu v očiach verejnosti zvýšiť povedomie o bezpečnosti autonómnych áut. Minuloročný výskum agentúry J. D. Power ukázal, že spotrebitelia „síce dôverujú publikovaným faktom okolo autonómnych áut, ale pokiaľ ide o témy spojené s bezpečnosťou, najviac veria poisťovniam.“ Na Slovensku si zvýšenie bezpečnosti na cestách spája s autonómnymi autami asi polovica opýtaných. V Nemecku zníženie počtu nehôd a zvýšenie jazdného komfortu v súvislosti s autonómnou jazdou očakáva o niečo viac respondentov prieskumov – približne 60%.

 

 

Ďalšie predpokladané pozitíva autonómnych vozidiel

  • menší počet poistných udalostí,
  • pokles emisií oxidu uhličitého o 60 %,
  • úspora paliva a menšie opotrebovanie vozidiel (súvisí so zlepšením plynulosti premávky najmä v mestách).

 

 

 

Autonómne vozidlá

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?