Všetko o elektrických autách
All4car

Autonómne autá už nie sú hudbou ďalekej budúcnosti

 

Ako to už býva, najviac nadšený pri zavedení nového výrobku na trh býva jeho výrobca. Inak to nie je ani vo svete autonómnych vozidiel. Tí najväčší optimisti predpovedajú ich zaradenie do bežnej premávky už na rok 2020. Všetci sa však zhodujú na tom, že vo vývoji robotických áut je ešte čo vylepšovať.

 

 

Spoločná reč

Začnime z technickej stránky. Súčasné autonómne autá vedia samé jazdiť, odbočiť aj zaparkovať. To je, samozrejme, veľká vec. Predsa je tu však niekoľko detailov, ktoré treba vylepšiť, resp. domyslieť. Jedným z nich je tzv. „spoločný jazyk“ autonómnych vozidiel, ktorým by sa (v záujme plynulej a bezpečnej premávky) navzájom dorozumievali. Zároveň by ním komunikovali aj so šoférmi bežných áut, s chodcami, cyklistami a inými účastníkmi cestnej premávky. Na jednotlivé automobilky tak môže byť v krátkom čase vyvíjaný tlak na vytvorenie akéhosi spoločného projektu s jediným cieľom – zvýšiť bezpečnosť jazdy v autonómnych autách.

 

Nepriamo s tým súvisí aj neľahká úloha odborníkov z IT sektora, ktorí sú zodpovední za udržanie kybernetickej bezpečnosti. Zjednodušene povedané, autonómne auto je de facto počítač, ktorý je pred kyberútokmi rovnako zraniteľný ako akýkoľvek iný.

 

 

Človek vz. príroda

Ľudia dávno vedia, že s počasím sa niekedy súperí len veľmi ťažko. Jednou z výziev, ako zlepšiť bezpečnosť samojazdných áut, je zlepšiť ich schopnosť jazdiť aj počas hustého sneženia, za silného dažďa a iných nepriaznivých podmienok. Aby takéto auto mohlo samo jazdiť, potrebuje „čítať“ cestu a značenia na nej. Preto je snehová prikrývka alebo stojaca voda na ceste pretrvávajúcim problémom pre mnohé vývojárske tímy. Podobne sa stále bojuje aj s tým, že autá bez šoféra majú ťažkosti sa orientovať na zle alebo vôbec neznačenej ceste. Stačí poškodená dopravná značka alebo prepadnutá vozovka v mieste vodiacich čiar a riziko nehody sa podstatne zvyšuje.

 

 

Dôležitosť verejnej mienky

Odpoveď na otázku kedy budú autonómne autá na cestách bežnou praxou, vo veľkej miere závisí od toho, či sú na to ľudia vlastne pripravení a aký majú k robotických autám postoj. Dôvera verejnosti v bezpečnosť takýchto vozidiel je (a pravdepodobne ešte dlho bude) citlivou témou. Strach z nového je prirodzený a stúpajúce nároky na kvalitu sú v tomto prípade viac ako na mieste. Automobilky preto musia vynaložiť ešte veľa úsilia, aby posilnili dobrú povesť svojej značky na jednej strane a dôveru ľudí v bezpečnosť autonómnych vozidiel na druhej.

 

 

 

Pri autonómnych vozidlách sa zbavíme aj semaforov

 

Zistite viac

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?