Všetko o elektrických autách
All4car

Autobusy v podzemných tuneloch

 

Pred rokom svetoznámy vizionár Elon Musk predstavil svoju novú spoločnosť Boring Company. Spoločnosť vznikla s jediným cieľom a to zrealizovať projekt výstavby siete vysokorýchlostných podzemných tunelov, ktoré by odľahčili a zrýchlili pozemnú dopravu vo veľkomestách a pomohli tak vyriešiť problémy s preťaženou infraštruktúrou. Musk do projektu išiel so zámerom presunúť niektoré dopravné toky pod zem, čím by nielen pomohol odbremeniť dopravnú situáciu a predišiel častých dopravným kolapsom ale jeho riešenie by eliminovalo ekonomické a časové straty spôsobené zlyhaním infraštruktúry.

 

 

Využitie tunelov

Tunely mali pôvodne slúžiť ako prepravné linky pre automobilovú dopravu. Z pozemnej cesty mal výťah jednotlivé vozidlá prepraviť do tunela a následne mali elektrické sane, ktoré by dokázali vyvinúť rýchlosť 200-240 km/h, prepraviť vozidlo do cieľovej destinácie. Nedávno však Musk prišiel s vyhlásením, v ktorom svoj pôvodný plán upravil a zmenil zameranie spoločnosti Boring Company. V súčasnosti chce dať totiž väčší priestor preprave osôb a cyklistov pred prepravou automobilov. To však neznamená, že jeho primárny plán nikdy nenaberie reálnu podobu. Chce sa naň však sústrediť neskôr.

 

 

Preprava autobusov v tuneloch

Musk by chcel v podstate vytvoriť novú formu mestskej hromadnej dopravy. Na sociálnej sieti zverejnil video, v ktorom prezentuje svoju novú koncepciu. Namiesto niekoľkých veľkých tranzitných staníc, ktoré by fungovali ako metro budú v systéme mestskej slučky („urban loop system“) vybudované tisícky malých staníc veľkých ako jedno parkovacie miesto. Cestujúci tak budú mať možnosť dopraviť sa, resp. presunúť sa veľmi blízko svojho cieľa, prípadne k zaujímavým turistickým miestam. Vízia je teda podobná ako pri prvotnom pláne Boring Company, len sa tunelmi ľudia nebudú prepravovať vo vlastných autách ale v autobusoch, tzv. loopoch ktoré naraz prepravia viac ľudí. Podľa Muska je potrebné zamerať sa na cestujúcich, ktorí nemajú k dispozícii vlastné auto alebo si ho nemôžu dovoliť. Model takéhoto autonómneho elektrického autobusu predstavila spoločnosť už v lete minulého roka. Malo by ísť v podstate o klasický mestský autobus s kapacitou 8 až 16 ľudí, ktorý bude prepravovať ľudí medzi tunelmi a výťahmi. Musk a Boring Company tak chcú vybudovať modernú mestskú hromadnú dopravu, ktorá by, ak sa projekt podarí zrealizovať, výrazne napomohla k plynulosti premávky vo vyťažených mestských lokalitách.  

 

 

 

Prečítajte si viac o pripravovanom projekte Elona Musk

 

Zistite viac

 

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?