Všetko o elektrických autách
All4car

Výhody pre majiteľov elektromobilov

 

Elektrické autá sú ekologické. Do mesta prinesú menej ruchu a odbúrajú aj emisie na cestách. Jazda na nich je lacnejšia a ich údržba tiež. Okrem toho prinášajú majiteľom viacero výhod, ktoré budú každým rokom stúpať vďaka podpore elektromobility štátom. Ponúkame prehľad benefitov pre majiteľov elektromobilov, ktoré sú zároveň dôvodmi a lákadlami prečo si elektrický automobil kúpiť, alebo sa preň rozhodnúť.

 

 

 

 

 

 

Aké výhody má majiteľ elektromobilu?

 

 

 

Dotácia na kúpu nového vozidla do výšky 35 %

 

Výška dotácie sa chápe ako percento z celkovej obstarávacej ceny vozidla. Ale len v prípade, ak žiadateľ vyradí z evidencie vozidlo so spaľovacím motorom, ktoré je staršie ako 15 rokov. Ak vozidlo nevyradí (lebo ho napríklad nemá alebo vyradiť nechce), dotácia môže byť len vo výške 25 % z ceny nového vozidla. Dotáciu môže žiadateľ získať na základe žiadosti, všetko však určí výzva. Po prihlásení zakúpeného vozidla ho musí žiadateľ používať najmenej 4 roky od poskytnutia dotácie.

 

 

Prečítajte si viac o dotáciách

 

 

 

 

Rozšírujúca sa sieť nabíjacích staníc

 

Ak vás od kúpy elektromobilu odrádzalo to, že vo vašom okolí nebol dostatok nabíjačiek, všetko je na dobrej ceste k výraznej zmene. Výzva na dotácie pre budovanie nabíjačiek má podporiť rozšírenie siete týchto staníc. Zároveň ukladá povinnosť, aby nabíjacie stanice s dotáciou umožnili nabíjanie s registráciou aj bez, čo mnohé verejné nabíjačky stále neposkytujú. Nabíjačku môže s dotáciou vybudovať aj obec, nemusí to byť len súkromník.

 

 

Dotácie pre nabíjacie stanice

 

 

 

Znížený poplatok za zápis vozidla

 

Zníženie poplatku za prvý zápis do evidencie vozidiel v SR pre držiteľa motorového vozidla, ktorého jediným zdrojom energie je elektrina (elektromobil), hybridného motorového vozidla alebo hybridného elektrického vozidla je u nás v platnosti už od 1. 2. 2017. Toto zníženie trvá naďalej, poplatok je znížený o 50 %, najviac však na 33 € za vozidlo.

 

Zrýchlený odpis elektromobilov

 

Odpisovanie elektromobilov sa zrýchli tak, že sa zavedie nová odpisová skupina s dobou odpisovania 2 roky, prípadne sa zavedie zrýchlené odpisovanie iba pre elektromobily zaradené do odpisovej skupiny 1 (kde je momentálne doba odpisovania až 4 roky).

 

 

 

Nižšie dane

 

Základ dane pre vozidlá, ktorých jediným zdrojom energie je elektrina sa určuje v závislosti od výkonu motora v kW. Pre elektromobily kategórie L, M a N je priradená nulová ročná sadzba dane. Hybridné motorové a elektrické vozidlá majú sadzbu dane zníženú až o 50 %. Lacnejšie dane pre majiteľov elektromobilov aj hybridov sú tak nespornou výhodou.

 

Lacnejšie PZP pre elektromobily a hybridy

 

Poisťovne majú rôzne ceny za PZP, vyrátajú ich podľa faktorov ako zdvihový objem motora, výkon motora, vek majiteľa vozidla a počet škôd spôsobených za posledné 3 roky. Zdvihový objem elektromobilu má pri výpočte hodnotu 0. Zohľadnené je aj palivo, benzínové a naftové autá platia za PZP viac.

 

 

 

Nabíjacie stanice aj v bytovkách

 

Pri rekonštrukcii alebo výstavbe bytových či nebytových budov bude musieť developer myslieť aj na to, ktoré miesta vyhradí pre majiteľov elektrických áut a kde vybuduje nabíjačky. V niektorých prípadoch bude treba len pripraviť infraštruktúru pre budúcu nabíjaciu stanicu, v niektorých rovno nabíjačku postaviť.

 

 

Budovanie nabíjačiek ako povinnosť

 

 

 

 

 

 

Zelená, výnimočná ŠPZ-ka

 

Zelená farba by mala odlíšiť elektrické vozidlá od zvyšku. Odlíšenie by malo byť nápomocné hlavne pri využívaní výhod – teda pri kontrole, či je využitie opodstatnené alebo nie. Výhodami by malo byť napríklad bezplatné alebo lacnejšie parkovanie, prípadne vstup do nízkoemisnej zóny. Spomína sa aj jazda vo vyhradených jazdných pruhoch, kde bežne vozidlá nemôžu vstúpiť.

 

 

Všetko o zelených ŠPZ

 

 

 

Vstup do nízkoemisnej zóny

 

Od roku 2017 si samosprávy môžu vybudovať nízkoemisné zóny. V takejto zóne by určité emisné triedy museli buď platiť za vstup, alebo by sem nemohli vstúpiť vôbec. Elektrické vozidlá by, samozrejme, do nízkoemisnej zóny vstúpiť mohli. Lenže na Slovensku nízkoemisné zóny zatiaľ nemáme. Ale čo nebolo, môže raz byť a výhoda bude na svete. Nízkoemisné zóny v zahraničí však fungujú, možno túto výhodu zúročíte tam.

 

 

Nízkoemisné zóny a Slovensko

 

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?