Všetko o elektrických autách
All4car

Elektrické bicykle - elektropohon na dvoch kolesách

 

Elektrické bicykle predstavujú veľmi populárny spôsob dopravy. Ako dopravný prostriedok sa údajne objavili už v roku 1897. Prvý elektrobicykel sa však do komerčného predaja dostal až v roku 1992. Odvtedy sa elektrobicykle stali fenoménom doby a získali si sympatie širokého spektra ľudí. Sú ponúkané v rôznych prevedeniach, je možné ich využiť v meste, na ceste do práce, na výlety, dovolenky, či na šport a aj preto si máte možnosť vybrať e-bike crossový, trekový, mestský či napr. celoodpružený. V porovnaní s inými elektrickými dopravnými prostriedkami ako sú skútre či elektromobily sú skladné, ľahké a operatívne. Zároveň umožňujú cyklistovi presúvať sa rýchlo a efektívne s primeranou fyzickou záťažou, pretože kombinujú možnosť využitia vlastnej sily cyklistu a elektropohonu. Ďalšie plusy, ktoré hovoria v ich prospech sú samozrejme veľmi nízke prevádzkové náklady, minimálne nároky na garážovanie a žiadne náklady na poistenie.

 

 

 

 

Elektrobicykle sú v podstate klasické bicykle, ktoré sú poháňané elektromotorom a využívajú batériu.  Elektropohon má výslovne len asistenčnú funkciu, ktorá dopomáha alebo podporuje ľudský výkon. Drvivá väčšina e-bikov používa označenie Pedelec (Pedal Electric Cycle) alebo EPAC (Electrically Power Assisted Cycles). V praxi to vyzerá jednoducho. Pokiaľ nešlapete, elektromotor Vás nepodporí. Aj keď vychytávky sa nájdu aj tu. Často sú totiž vybavené režimom „walk“ a po jeho aktivovaní je možné, aby elektrický motor pracoval v minimálnom rýchlostnom móde.

 

Počas bicyklovania si môžete prepínať rôzne stupne podpory a zvoliť si tak, akú silu motora práve potrebujete. Čo sa týka dojazdu, ten sa odráža od rôznych faktorov ako profil trate, počasie, fyzické a jazdecké schopnosti jazdca a samozrejme kvalita bicykla. Dojazd sa zvyčajne uvádza v rozpätí od 50 do 130 km. Ale najmodernejšie e-biky by mali zvládnuť aj 160 km. Batéria sa dá dobiť aj svojpomocne, stačí len nájsť štandardnú zásuvku a nabíjačku, v lepšom prípade nabíjaciu stanicu. Niekoľko autonómnych nabíjacích staníc je už aj v rámci územia Slovenska (Malé Karpaty, Podunajská nížina, pri Banskej Bystrici) a ďalšie by mali pribúdať. Samozrejme majitelia ebajkov by nemali zabúdať aj na ich pravidelný servis. Elektropohon je viac menej bezúdržbový, citlivým miestom je však batéria. Po náročných jazdách je vhodné ju nechať schladiť a následné ju nabiť po dvoch až troch hodinách. Tiež by ste ju nemali nechávať vymrznúť či odkladať vo vlhkých priestoroch s nízkou teplotou.

 

 

 

 

V prípade výkonu motora je nutné podotknúť, že parametre elektrobicyklov sú striktne  legislatívne upravené. Podľa európskej legislatívy (Európska norma EN 15194-1) môže dosahovať elektromotor výkon maximálne 250W, jazdca môže podporovať maximálne do rýchlosti 25 km/h a napätie elektrického systému nesmie byť vyššie ako 48 V. Po dosiahnutí tejto rýchlosti sa postupne znižuje výkon motora a asistencia sa vypne. Ak chcete pridávať na rýchlosti, musíte zapojiť už len vlastné fyzické sily. Ak dodržíte pri výbere elektrobicykla tieto parametre, potom je Váš ebajk v podstate bicyklom a nemusíte riešiť vodičský preukaz ani povinné poistenie.

 

S rastúcou obľubou elektrobicyklov však rastú aj snahy o obchádzanie zákonných noriem.  Reálne sa totiž nekontroluje, či na Vašom e-biku idete predpísanou rýchlosťou a či má motor predpísaný výkon. Ale pokiaľ Váš elektrobicykel nespĺňa určené zákonné limity, nie je možné ho prevádzkovať na pozemných komunikáciách ako bežný bicykel. V takomto prípade sa jedná o malý skúter alebo motocykel a vzťahuje sa na neho aj povinnosť vodičského preukazu, poistenia, značky či typovej skúšky. Nelegálnymi elektrobicykami sú najčastejšie tie, ktoré sú vybavené motormi s výkonom vyšším ako 250 W, tie, ktoré nemajú obmedzovač rýchlosti alebo sú vybavené akceleračnými páčkami, ktoré Vám umožnia jazdiť bez šlapania. Ak chcete vlastniť legálny elektrobajk, musí byť označený povinnými údajmi priamo na ráme. To znamená, mať uvedené meno a adresu výrobcu, prípadne dovozcu, informácie o tom, že je v súlade s európskou normou EN 15194-1, symbol CE a znaky 250W, 25 km/h, EPAC nebo PEDELEC.

 

 

 

 

Vo svete elektromobility máte možnosť vybrať si z obrovského množstva dopravných prostriedkov. Patria k nim napr. e-vozidlá, e-biky, e-skútre, elektrické kolobežky, hoverboardy, segwaye, skatebordy či elektrické kolieskové korčule. V prípade aj rozmýšľate nad kúpou elektromobilu, môžeme vám pomôcť s dovozom. Ak by ste si mali záujem o elektrický pohon v menšom a finančne dostupnejšom prevedení, čakáme na vás v Mestečku pri Púchove, kde vám pomôžeme s výberom hoverboardov, segwayov či elektrických kolobežiek. Tie slúžia predovšetkým pre rýchlu a bezproblémovú jazdu po meste alebo do práce a na jedno nabitie Vás teda prepravia na určité kratšie vzdialenosti.

Kontaktujte nás

Nemáte radi formuláre? +421 42 4692 271
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o elektromobiloch?